Percheziţii într-un dosar privind furturi de produse cosmetice de lux săvârşite în Franţa

Procurorii DIICOT și polițiștii specializați în combaterea criminalității organizate au efectuat, miercuri, 29 de percheziții în județele Maramureș, Bistrița-Năsăud, Brăila, Timiș, Satu Mare și Prahova, precum și în București, în cadrul unei acțiuni care a vizat destructurarea unui grup infracțional organizat format din cetățeni români, specializat în săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
Filip Stan
05 apr. 2017, 12:41
Percheziţii într-un dosar privind furturi de produse cosmetice de lux săvârşite în Franţa

Membrii grupului sunt acuzați că au săvârșit în ultimii doi ani, pe teritoriul Franței, mai multe infracțiuni de furt calificat, constând în sustragerea de produse cosmetice de lux din autotrenuri.

În urma perchezițiilor au fost ridicate parfumuri, produse electronice, telefoane mobile și documente.

„Ca metodă de operare, membrii grupului identificau autovehicule care transportau bunuri pentru diferite firme de produse cosmetice. Odată identificate, suspecții montau pe acestea dispozitive de urmărire în parcările în care acestea opreau sau la sediile firmelor la care era încărcată marfa. Ulterior, aceștia urmăreau autovehiculele încărcate cu produse cosmetice și, în perioadele în care acestea staționau în diferite parcări, profitând de neatenția șoferilor, sustrăgeau marfa din autovehicule, folosindu-se de diferite dispozitive de tăiere”, se precizează în comunicat.

Vezi si: Zeci de percheziţii în Argeş, într-un dosar vizând tăieri ilegale de arbori

Produsele sustrase erau ulterior transportate pe teritoriul altor țări, unde erau comercializate, arată sursa citată.

Conform estimărilor anchetatorilor, prejudiciul din acest dosar se ridică la aproximativ 2 milioane de euro. De asemenea, există indicii că membrii grupului au săvârșit același gen de infracțiuni în Germania, Belgia, Olanda, Italia și Polonia, valoare prejudiciului cauzat în aceste țări fiind în curs de stabilire.

Pe numele suspecților au fost emise nouă mandate europene de arestare, alți șapte membri ai grupării fiind deja arestați în străinătate.

La descinderile din România au participat și reprezentanți ai autorităților judiciare franceze, precum și reprezentantul de la Europol.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Iubita lui Neymar, apariție incendiară pe stadion. Ținuta care a lăsat la vedere mai mult decât era necesar
Capital.ro
2026: Claxonezi un șofer care nu pleacă la verde? Cine riscă, de fapt, amenda
Playtech.ro
Ţările europene cu cea mai ieftină cazare. Destinaţiile sunt de vis, dar prea puţin ştiute de turişti
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți