Percheziţii la mai multe persoane din Prahova, care s-au folosit de calităţi religioase pentru a înşela mai mulţi cetăţeni

Poliţiştii au făcut cinci percheziţii în municipiul Ploieşti la persoane bănuite că s-au folosit de calităţi religioase pentru a înşela mai mulţi cetăţeni, prejudiciul cauzat astfel fiind de peste 55.000 lei.
Romania TV
17 iun. 2020, 07:34
Percheziţii la mai multe persoane din Prahova, care s-au folosit de calităţi religioase pentru a înşela mai mulţi cetăţeni

Cercetările efectuate în cauză au arătat că, de la sfârşitul anului 2019 până în prezent, o femeie de 39 de ani şi un bărbat de 40 de ani ar fi indus în eroare diverse persoane prin faptul că ar fi pretins că au anumite calităţi religioase şi ar fi solicitat sume de bani în schimbul exercitării acestor calităţi, potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Prahova.

Citeşte şi: Percheziţii de amploare la hoţii de case şi maşini. Zece persoane au fost reţinute

„În fapt, aceştia s-ar fi prezentat sub pseudonime şi ar fi solicitat diferite sume de bani sub pretextul că vor ajuta persoanele interesate, prin rugăciuni şi dezlegări, să îşi rezolve diverse probleme. În schimbul serviciilor oferite ar fi primit bani şi bijuterii. Persoanele în cauză ar fi amanetat bijuterii din aur, care ar fi fost modificate anterior prin umplerea cu alte materiale nepreţioase, pentru a avea o greutate mai mare, încasând sumele de bani oferite de persoanele juridice, fără a le mai răscumpăra”, arată sursa citată.

Prejudiciul cauzat prin activitatea infracţională este de peste 55.000 lei.

„În cazul în care aţi fost victima vreunei infracţiuni comise prin modurile prezentate mai sus, vă rugăm să ne contactaţi la numărul de telefon 0244/302656, să vă prezentaţi la sediul Poliţiei municipiului Ploieşti sau la cea mai apropiată unitate de poliţie!”, mai precizează reprezentanţii IPJ Prahova.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Culisele investiției lui Cristiano Ronaldo la Almeria. De ce bagă, de fapt, portughezul bani în acest club: ”Tot cu arabii”
Capital.ro
Interzis pentru românii care stau la bloc. Amendă de 3.000 de lei pentru proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Cum cureți corect ustensilele de lemn și trucul care le prelungește viața în bucătărie
Adevarul
Iranul, în genunchi. Cum au reușit Israelul și SUA să lovească în inima regimului iranian. Superioritatea informațională, cheia operațiunii
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Cristi Borcea, tranșant după rușinea istorică suferită de FCSB! Prima reacție a finului lui Gigi Becali
MediaFlux
Casele de Pensii, apel privind recalcularea pensiilor! Instituțiile bat obrazul firmelor care greșesc adeverințele
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj