Percheziţii la Strehaia, la un suspect de evaziune. Prejudiciul se ridică la 1 milion de euro

Administratorul unei firme din Strehaia, judeţul Mehedinţi, este cercetat pentru o evaziune fiscală de aproximativ un milion de euro, de la locuinţa acestuia fiind ridicate, vineri, în urma unei percheziţii, mai multe documente şi bunuri, informează Poliţia Română.
Romania TV
02 nov. 2012, 06:33
Percheziţii la Strehaia, la un suspect de evaziune. Prejudiciul se ridică la 1 milion de euro

Bărbatul, în vârstă de 37 de ani, este acuzat că, în perioada 2009 – 2010, ar fi completat şi înregistrat în evidenţa contabilă a societăţii pe care o administrează facturi fiscale în baza cărora a mărit artificial cheltuielile, a decapitalizat societatea, deducând ilegal TVA şi impozitul pe profit, prejudiciul produs bugetului de stat fiind estimat la aproximativ un milion de euro, se arată într-un comunicat de presă al Poliţiei Române.

Poliţiştii de la Serviciul de Investigare a Fraudelor din Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Mehedinţi au percheziţionat, vineri, locuinţa administratorului, din localitatea Strehaia, de unde au ridicat mai multe documente şi bunuri în vederea recuperării prejudiciului.

Anchetatorii i-au găsit la locuinţa administratorului doar pe părinţii acestuia, pe care i-au condus pentru audieri la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mehedinţi.

Administratorul firmei este căutat de anchetatori, cercetările în acest caz fiind continuate pentru stabilirea întregii activităţi infracţionale a acestuia.

Parcheziţiile au fost făcute de poliţiştii Serviciului de Investigare a Fraudelor din IPJ Mehedinţi şi luptători ai Serviciului de Acţiuni Speciale, sub coordonarea procurorului desemnat din Parchetul de pe lângă Tribunalul Mehedinţi.

 

 

 

 

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Lovitură totală pentru Dacia! Noul model a apărut pe străzile Parisului și experții sunt năuciți: „E mașina viitorului”
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 2 iulie. Cât costă cea mai ieftină benzină din România. Lista celor mai mici tarife pentru șoferi
Playtech.ro
Oraşele din România în care locuinţele s-au scumpit cel mai puţin. Preţurile sunt aproape ca anul trecut
Adevarul
Atunci când iadul s-a pogorât pe Pământ. Unul dintre cele mai terifiante cazuri de posedare din istorie, rămas deocamdată un mister științific
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Notificare privind consumul de energie electrică. Românii vor primi alertă înainte de o factură mai mare
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?