Percheziţii simultane în România şi Germania, la evazionişti

Anchetatorii români şi germani fac, marţi, percheziţii simultane în cele două ţări, pentru prinderea membrilor unei grupări de evaziune fiscală şi sustragere de la plata TVA, în România fiind căutate, la nouă adrese din Bucureşti, Ilfov şi Giurgiu, patru persoane care au mandate europene de arestare.
Romania TV
22 mai 2012, 08:19
Percheziţii simultane în România şi Germania, la evazionişti

În acest caz, procurori ai Parchetului Curţii de Apel Bucureşti şi aproximativ 100 de poliţişti din mai multe direcţii de specialitate ale Inspectoratului General al Poliţiei Române, la solicitarea autorităţilor judiciare germane, fac nouă percheziţii la adrese din Bucureşti şi judeţele Ilfov şi Giurgiu, pentru a pune în executare patru mandate europene de arestare emise pe numele unor cetăţeni români.

La percheziţii participă şi reprezentanţi ai autorităţilor germane.

În paralel au loc percheziţii ale autorităţilor judiciare şi în Germania.

„Scopul comun al acţiunilor desfăşurate vizează identificarea şi arestarea persoanelor pe numele cărora au fost emise mandatele şi destructurarea activităţi infracţionale pe care acestea împreună cu alţi autori au desfăşurat-o pe teritoriul statului german într-un caz de evaziune fiscală şi respectiv de sustragere de la plata TVA”, se arată într-un comunicat de presă comun al Parchetului Curţii de Apel Bucureşti şi Poliţiei Române.

Anchetatorii caută documente contabile şi bancare, medii electronice de stocare de date şi corespondenţă electronică.

Potrivit unor surse din Poliţie, în urma percheziţiilor la cele nouă adrese au fost găsite trei din cele patru persoane căutate, existând informaţii că o a patra este plecată din ţară. Anchetatorii au ridicat de la cele nouă adrese mai multe bunuri, printre care şi calculatoare, care vor fi predate autorităţilor germane, prin intermediul Parchetului Curţii de Apel Bucureşti.

Gruparea infracţională din care fac parte cetăţeni români şi germani era monitorizată de mai multe luni. Prejudiciul produs de gruparea infracţională în acest caz a fost evaluat de autorităţile germane la 20 de milioane de euro, fiind produse prin returnări de TVA de tip „carusel”, potrivit surselor din Poliţie. Zece percheziţii au loc, marţi, în Germania, la Nurnberg, au precizat sursele citate.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Criminalul de 13 ani al lui Mario, internat la spital sub pază. Băiatul ar fi dependent de droguri
Fanatik.ro
Durere fără margini în familia lui Viorel, marinarul dispărut pe Dunăre. Unul din pompierii care îl caută e chiar fratele său! Unde ar putea fi găsit: „Curenții sunt foarte puternici”
Capital.ro
Gheorghe Dincă ar putea scăpa de închisoare. Judecătoria Craiova a luat decizia
Playtech.ro
Vremea se schimbă complet! Urmează ce e mai rău, anunţă ANM, va fi potop. Două cicloane ajung în România
Adevarul
Mâncărurile-medicament ale strămoșilor. Trei rețete tradiționale românești care-ți lasă gura apă. Una dintre ele a ajuns în topul mondial
wowbiz.ro
Minorul de 13 ani implicat în crima din Cenei ar fi scris un mesaj uluitor, pe care ulterior l-ar fi șters: „Va veni ziua în care totul va ieși la iveală”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Minorii implicați în moartea lui Mario Alin ar fi bătut un adolescent de 18 ani, în decembrie 2025. Tatăl băiatului a rupt tăcerea
iamsport.ro
Incredibil! MM s-a luat după Becali și a încercat să scoată un jucător din echipă la FCSB - CFR: ”Am insistat să nu joace! A venit schimbat după vacanță”
MediaFlux
SUA trimit noi trupe în România. Sosesc un detașament de soldați și tancuri Abrams
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil