Performanţă istorică la Campionatul European de Nataţie: Robert Glinţă a câştigat medalia de aur la 100 metri spate

Robert Glinţă a reuşit o performanţă extraordinară, joi, când a câştigat titlul european în proba de 100 de metri spate, la CE de la Budapesta.

20 mai 2021, 20:32

Medalia lui Robert Glinţă este prima cucerită de România la un Campionat European de nataţie pentru seniori, în probele masculine, şi cea dintâi după o pauză de 17 ani – ultima realizare de acest gen fiind reuşită de Camelia Potec în 2004, la Madrid, în proba de 200 m liber.

Totodată, este prima medalie de aur pentru Robert Glinţă la o ediţie a Campionatelor Europene de seniori. În urmă cu două zile, sportivul în vârstă de 24 de ani a cucerit argint la 50 m spate, tot la Budapesta.

Robert a încheiat finala cu 52,88, record naţional şi record personal.

Locul doi a fost ocupat de spaniolul Gonzales de Oliveira, iar pe trei s-a clasat grecul Apostolos Christou, scrie News.ro.

Robert Glinţă a câştigat şi medalia de argint la 50 de metri spate

Înotătorul român Robert Andrei Glinţă a cucerit medalia de argint în proba de 50 m spate, marţi, la Campionatele Europene de nataţie de la Budapesta, după ce a fost cronometrat în finală cu timpul de 24 sec 42/100.

Glinţă, sportiv calificat la JO de la Tokyo, fusese înregistrat în serii cu 24 sec 51/100, iar în semifinală cu 24 sec 57/100.

Medalia de aur a fost obţinută de rusul Kliment Kolesnikov, înregistrat cu timpul de 23 sec 80/100, nou record mondial. Kolesnikov a doborât recordul mondial pentru a doua zi consecutiv, după ce în semifinala de luni fusese cronometrat în 23 sec 93/100.

Bronzul a fost obţinut de spaniolul Hugo Gonzalez de Oliveira, în 24 sec 47/100.

Citeşte şi: ULTIMA ORĂ! Marius Şumudică refuză oferta lui Gigi Becali şi nu va antrena FCSB: „Nu vom putea colabora niciodată”