Performanţă senzaţională la Wimbledon! Două jucătoare din România se duelează în finala celui mai important turneu de tenis

Jucătoarele Alexia Ioana Tatu și Andreea Diana Soare se vor întâlni în finala junioarelor U14 din cadrul turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

09 iul. 2022, 21:19

Organizatorii turneului Wimbledon, unicul Grand Slam disputat pe iarbă, au decis ca de anul acesta să organizeze și un concurs destinat juniorilor U14. Prima finală a fetelor va fi una sută la sută românească.

Principală favorită a turneului, Tatu (Buzău) a defilat până în finală (a pierdut un singur set), iar în semifinale a cedat doar trei gameuri.

6-1, 6-0 vs Arabella Loftus (Marea Britanie)

6-2, 6-4 vs Giselle Isabella Guillen (Australia)

3-6, 6-0, 10-2 vs Marianne Angel (Mexic)

Semifinale: 6-0, 6-3 vs Sol Ailin Larraya Guidi (Argentina).

Citeşte şi: Elena Rybakina, o jucătoare din Rusia care joacă sub steagul Kazahstanului, a câştigat turneul de la Wimbledon

Andreea Diana Soare, jucătoare din Medgidia, favorita numărul 5 a competiției a avut un parcurs la fel de strălucitor. Nici ea nu a pierdut vreun set. În penultimul act a învins-o pe britanica Isabelle Britton, scor 6-0, 7-5, potrivit Gsp.

Pe tabloul băieților, Matei Todoran (favorit 2) s-a oprit în semifinale după un meci foarte echilibrat: 6-3, 4-6, 9-11 vs Carel Aubriel Ngounoue (SUA, cap de serie nr. 3).

Ultimul act se va disputa duminică, la o oră ce urmează să fie anunțată de organizatori.

Citeşte şi: Vlad Stancu, noua senzaţie a nataţiei din România, o nouă medalie la Europenele de Juniori de la Otopeni GALERIE FOTO