Pericol pentru cetăţeni! Gabriela Firea: „32 de stații de metrou din cele 61 funcționale din București NU au autorizație de securitate în caz de incendiu”

Gabriela Firea, prim-vicepreședinte PSD, îi solicită lui Cătălin Drulă, ministrul Transporturilor, să vină cu precizări legate de anunțul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) potrivit căruia doar 32 din cele 61 de stații de metrou funcționale din Capitală au autorizațiile de securitate în caz de incendiu.
Claudia Simion
19 mai 2021, 12:24
Pericol pentru cetăţeni! Gabriela Firea:

Gabriela Firea, prim-vicepreședinte PSD, îi solicită lui Cătălin Drulă, ministrul Transporturilor, să vină cu precizări legate de anunțul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) potrivit căruia doar 32 din cele 61 de stații de metrou funcționale din Capitală au autorizațiile de securitate în caz de incendiu.

Firea dorește să mai știe dacă deschiderea stațiilor de metrou pe magistrala V a respectat toate prevederile legale și ce măsuri are ministrul în plan pentru a-i proteja pe cetățeni.

„Pericol pentru cetățeni! Inspectoratul pentru Situații de Urgență a anunțat că 32 de stații de metrou din cele 61 funcționale din București NU au autorizație de securitate în caz de incendiu. În această situație se află inclusiv stațiile de metrou date în exploatare anul trecut pe magistrala V.

Domnule ministru al Transporturilor, vă solicit să ne comunicați :

-dacă deschiderea stațiilor de metrou pe magistrala V a respectat toate prevederile legale existente, în condițiile în care stațiile noi nu au autorizația de securitate la incendiu ;

– ce măsuri luați pentru a asigura protejarea călătorilor în cazul producerii unor incendii ;

– ce măsuri veți lua pentru a vă asigura ca toate stațiile de metrou din București au autorizație de securitate la incendiu”, a scris fostul primar general al Capitalei pe pagina de Facebook.

Citeşte şi Liviu Dragnea rămâne în închisoare. Cererea de eliberare condiționată, amânată pentru 26 mai

Citeşte şi Cristian Tudor Popescu, reacţie furibundă după angajarea Vioricăi Dăncilă la BNR. „Această Messi a consultanței!”
 

 

 

 

 

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Supercomputerul a decis! Ce șanse are Universitatea Craiova să meargă mai departe în Liga Campionilor. Oltenii sunt mari favoriți în primul tur preliminar
Capital.ro
Ce salariu avea Nicolae Ceaușescu: „Cel mai mic din lume!” Cum funcționau majorările de salarii în România comunistă
Playtech.ro
De ce românii plătesc atât de mult la energie, deși țara produce ieftin. Unde se duc 45% din banii din facturi
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Șocant! Un fost jucător argentinian al Rapidului distruge România: 'Sunt toți țigani! O țară groaznică'
MediaFlux
Acuze fără precedent lansate de Traian Băsescu. „Se pregătesc să saboteze România”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi