PERLE BAC: „Ilie Moromete lua la mişto pe toţi pentru că se credea superior din naştere”

Hotărât lucru: românul are imaginaţie. Dar când vine vorba despre imaginaţia elevilor care nu şi-au învăţat lecţia, totul se transformă în râsu - plânsu. Perlele, cum ne-am obişnuit să numim enomităţile debitate de elevi la BAC, sunt de fapt o lipsă de cultură acută a tinerilor din ziua de azi.
Romania TV
29 aug. 2012, 05:54
PERLE BAC:

„Baltagul”, de Mihail Sadoveanu, a fost cu siguranţă unul din subiectele pe care elevii nu şi le-au dorit la bacalaureat.
Baltagul este un fel de topor folosit şi în zilele noastre pentru comiterea crimelor. După acest topor a plecat Victoria Lipan, probabil că avea nevoie de el pentru muncile câmpului„, a explicat un elev.

Un alt elev dovedeşte şi mai multă imaginAţie, dar şi faptul că nu a avut curiozitatea să citească opera: „Soţul o lăsase singura acasa şi femeia nu înţelegea pe unde umblă de atâta vreme, aşa că a încălecat pe cal şi a mers să îl caute. Îi era teamă că o să-l prindă cu o femeie, dar l-a găsit mort„.

Victoria era, de fapt, o ţărancă fără viziune despre lume. Dar nu putea să stea liniştită, pentru că calul Bator nu oferea iubire şi mângâieri, la fel ca soţul ei”.

„Baltagul este un fel de topor folosit şi în zilele noastre pentru comiterea crimelor. După acest topor a plecat Victoria Lipan, probabil că avea nevoie de el pentru muncile câmpului sau ca să taie lemne”.

Ilie Moromete, personajul principal al lui Marin Preda în „Moromeţii” a avut şi el o caracterizare aparte: „Părerea mea e că Ilie Moromete lua la mişto pe toţi pentru că se credea superior din naştere. N-a avut nevoie de multă şcoală şi de aceea e idolul meu”, au mai găsit profesorii într-o lucrare.

Un alt elev a scris că „cele patru elemente de structură de la Moromeţii sunt cele patru volume. E un roman-fluviu şi n-a încăput într-o singură carte„.

Pentru unii elevi, gramatica se dovedeşte un teren încă necunoscut chiar şi la sfârşitul liceului. La subiectul „explicaţi rolul cratimei DACĂ-AL EI GLAS” un elev a răspuns: „N-avea niciun motiv să pună cratimă, dar i-a fost lene să scrie corect: dacă glasul ei„.

Profesorii corectori au dat peste „perle” şi la subiectul al doilea, la care elevii trebuiau să comenteze o afirmaţie al lui Lucian Blaga. „Eu din ce a zis Blaga n-am înțeles nimic. O să mai scriu o bucată de comentariu din Moromeții în loc”, notează sincer un elev pe foaia de examen.

BACALAUREAT sesiunea a doua 2012 ROMÂNĂ. Luni, 27 august, absolvenţii de clasa a XII-a din liceele din toată ţara au susţinut proba scrisă la Limba şi literatura română din cadrul examenului de Bacalaureat sesiunea de toamnă.

Pentru proba de luni a fost extrasă VARIANTA 3.

Marţi, 28 august, a fost programată proba de limba şi literatura maternă, în timp ce proba obligatorie a profilului a avut loc miercuri, 29 august. Ultima probă scrisă, cea la alegere a profilului şi specializării, va avea loc, vineri, 31 august.

În 2 septembrie, până la ora 16.00, vor fi afişate primele rezultate şi vor fi depuse contestaţiile (16.00 – 20.00). Acestea vor fi soluţionate în 3-4 septembrie, urmând ca afişarea rezultatelor finale să aibă loc în 5 septembrie.

Potrivit Ministerului Educaţiei, numărul total de candidaţi care s-au înscris pentru susţinerea examenului de bacalaureat în sesiunea august-septembrie este de 99.111.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
De ce nu vrea Marius Şumudică să vorbească de Pancu: “Când era analist şi eu eram antrenorul Rapidului mai simţeam câte o agrafă în păr”
Capital.ro
Amenzi mai mari pentru petrecerile zgomotoase. Ce riscă cei care tulbură liniștea vecinilor. S-a adoptat proiectul
Playtech.ro
Românii au devenit vânători de reduceri. Magazinele pe care le vizitează tot mai des în locul supermarketurilor clasice
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 și 22 de ani au sfârșit carbonizați după ce s-au izbit cu mașina de un cap de pod, în județul Vrancea. Alți doi pasageri s-au evacuat la timp
iamsport.ro
Patronul echipei din SuperLiga ar fi promis 8 transferuri și ”cea mai tare echipă din istoria clubului”. Edi Iordănescu, dorit ca antrenor
MediaFlux
ANAF, anunț pentru milioane de români. Ce se va întâmpla cu SPV. Adrian Nica: „Am stabilit foarte clar ceea ce ne propunem să facem”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi