Peste 1.300 de permise de conducere reţinute de poliţişti, în minivacanţa de Paşti

Poliţiştii au avut 13.000 de acţiuni şi intervenţii, în perioada minivacanţei de Paşte, în urma cărora au aplicat aproape 22.000 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de peste 7,7 milioane lei şi au reţinut 1.324 de permise de conducere.
Romania TV
09 apr. 2018, 08:56
Peste 1.300 de permise de conducere reţinute de poliţişti, în minivacanţa de Paşti

În perioada 5-8 aprilie, peste 8.000 de poliţişti au acționat, zilnic, la nivel național, pentru prevenirea faptelor antisociale şi menţinerea ordinii şi siguranţei publice.

Au fost organizate 1.117 acțiuni și s-a intervenit la 11.958 de evenimente, dintre care peste 10.000 au fost sesizate prin 112.

În urma activităților desfășurate de polițiști, în această perioadă, au fost constatate 2.833 de infracţiuni, 502 persoane fiind surprinse în flagrant delict. De asemenea, au fost depistate 43 de persoane urmărite național sau internațional.

Totodată, pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 21.782 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 7.724.300 de lei şi au confiscat bunuri în valoare de peste 132.000 de lei.

Poliţiştii rutieri au desfăşurat activităţi pentru creșterea siguranței în trafic, fiind constatate 456 de infracțiuni și aplicate 15.266 de sancțiuni la regimul circulației pe drumurile publice.

Ca măsuri complementare, au fost reținute 1.324 de permise de conducere dintre care 140 pentru consum de alcool, 434 pentru viteză excesivă şi 750 pentru alte abateri și au fost retrase 406 de certificate de înmatriculare auto.

În Duminica Paștelui, polițiștii au constatat 621 de infracţiuni, 89 de persoane fiind surprinse în flagrant delict. De asemenea, au fost depistate 5 persoane urmărite național sau internațional, iar în cauzele instrumentate, au fost dispuse 15 măsuri preventive.

Totodată, pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 2.527 de sancţiuni contravenţionale, în valoare peste 930.000 de lei şi au confiscat bunuri în valoare de peste 12.000 de lei.

Poliţiştii rutieri au desfăşurat activităţi pentru creșterea siguranței în trafic, fiind constatate 118 infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice. Au fost reținute 221 de permise de conducere și retrase 61 de certificate de înmatriculare auto.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Câte minute a jucat, de fapt, Jovo Lukic la CM 2026. Cât de repede ar trebui să revină în România omul de gol al clujenilor
Capital.ro
Se suspendă plata pensiei pentru acești români. Documentul care se transmite obligatoriu. Termen-limită: 30 septembrie
Playtech.ro
Cât trebuie să câștigi pentru o pensie de 4.000 de lei. Exemplu de calcul după legea pensiilor din 2026
Adevarul
Atunci când iadul s-a pogorât pe Pământ. Unul dintre cele mai terifiante cazuri de posedare din istorie, rămas deocamdată un mister științific
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Notificare privind consumul de energie electrică. Românii vor primi alertă înainte de o factură mai mare
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?