Peste 160 de AUTOTURISME RARE, înmatriculate într-o lună. Vezi ce bijuterii pe patru roţi şi-au cumpărat românii

Mărci auto scumpe precum Lancia, Jaguar, Cadillac sau Pontiac se regăsesc pe lista de preferințe a șoferilor români, în prima lună din anul 2016, reiese din statistica Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor /DRPCIV/
Romania TV
16 feb. 2016, 07:08
Peste 160 de AUTOTURISME RARE, înmatriculate într-o lună. Vezi ce bijuterii pe patru roţi şi-au cumpărat românii

În ianuarie, dintre cele 166 de autoturisme rare înmatriculate, 24 de unități erau noi, cele mai multe fiind Mini, cu 11 exemplare, urmate de Lexus (6 unități), Jaguar și smart (câte 4), Subaru (3), Cadillac, Maserati, Alfa Romeo, Citroen-DS, Lada, Mercedes-AMG și Rocar (câte o unitate).

În segmentul mașinilor second hand, pe primul se află, în ianuarie, modelul Alfa Romeo, cu 56 de exemplare înmatriculate, în scădere cu 18,84% față de aceeași perioadă din 2014. Lista continuă cu Mini (45 de unități,—18,18%), Jaguar și Lancia (câte 12 unități), Lexus și Chrysler (câte 7), Cadillac (2) și Pontiac (1).

Datele DRPCIV arată că înmatriculările de vehicule noi au înregistrat, în ianuarie 2016, comparativ cu aceeași perioadă din 2015, o creștere de 17,39%, până la 8.303 unități, din care 5.800 erau autoturisme. Potrivit sursei citate, în ceea ce privește mărcile preferate de șoferii români, pe primul loc continuă să se claseze Dacia, cu 1.887 de unități noi înmatriculate în ianuarie 2016 (+29,16% față de ianuarie 2015), urmată de Volkswagen (523 unități, +20,51%), Skoda (450 unități,—1,32%) și Renault (399 unități, +90,91%).

Conform statisticii DRPCIV, parcul auto național din România însuma, la sfârșitul anului 2015, aproximativ 6,6 milioane de unități, în creștere cu 5,27% față de perioada similară a anului precedent, când număra 6,27 milioane de exemplare.

Din totalul vehiculelor care circulau pe drumurile naționale la finele anului trecut, aproximativ 5,15 milioane de unități erau încadrate în categoria autoturismelor, în creștere cu 5,04%, comparativ cu anul 2014, când erau consemnate 4,9 milioane de autoturisme. La nivelul Bucureștiului erau înregistrate, la finele anului trecut, 1,19 milioane de autovehicule, dintre care 956.664 unități, consemnate la categoria autoturisme.

La capitolul uzură, circa 2,56 milioane de mașini aveau o vechime mai mare de 12 ani, în scădere cu 12,31%, în comparație cu aceeași perioadă din anul 2014. De asemenea, aproximativ 1,89 de milioane de vehicule cuprinse în parcul auto național erau încadrate la o vechime cuprinsă între 6-10 ani, în timp ce 1,76 milioane de unități aveau un grad de uzură între 11-15 ani. În același timp, aproximativ 1,20 milioane de mașini erau mai vechi de 20 de ani.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Ei sunt oamenii pe care Rotaru i-a adus pentru titlu. Cât au costat transferurile făcute de finanțatorul Craiovei în ultimul sezon
Capital.ro
Consultările de la Cotroceni s-au încheiat fără rezultat. Nicușor Dan: Vom continua până când se va cristaliza o variantă de majoritate solidă, pro-occidentală
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu banii dintr-un cont bancar comun în caz de poprire, divorț sau deces. Cine are drept legal asupra sumelor
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Blocaj total în Bucuresti, după ce o mașină a intrat pe șinele tramvaiului 41! Cum se circulă în aceste momente
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
Pensie în 2026. Cum îți verifici vechimea în muncă. Stagiul minim de cotizare pentru pensia la limita de vârstă
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi