Peste 2.500 de persoane au alergat pentru viaţă, la a 6-a ediţie a Marşului şi Crosului Casiopeea

Cea de-a 6-a ediție a Marșului și Crosului Casiopeea, un cros umanitar consacrat a cărui taxă de înscriere a fost donată integral în scopul achiziționării de proteze mamare destinate femeilor care au suferit o operație de mastectomie, a adunat la start, sâmbătă dimineață, în Parcul Izvor, peste 2.500 de persoane. 
Romania TV
29 sept. 2015, 07:18
Peste 2.500 de persoane au alergat pentru viaţă, la a 6-a ediţie a Marşului şi Crosului Casiopeea

Într-o atmosferă exuberantă și plină de optimism, competitorii la cele 5 curse, susținuți de către Ambasadorul Franței la București, François Saint-Paul, de actrița Monica Davidescu și de bucătarul Nicolai Tand, au luat startul pentru a susține speranţa femeilor la o viaţă normală şi dreptul la recâştigarea feminităţii. 

Cea de-a 6-a ediţie a Marşului şi Crosului Casiopeea a fost organizată de Asociaţia Casiopeea alături de Primăria Municipiului București și de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român. Pentru sprijinul femeilor cu cancerul la sân, participanţii s-au putut înscrie la 5 tipuri de curse: copii 6–11 ani (fete și băieti), adolescenţi 12-16 ani (fete și băieţi), femei +16 ani, bărbaţi +16 ani, Marșul familiei (pentru toate vârstele). Câștigătorii curselor au primit premii constând în produse oferite de sponsorii evenimentului. De asemenea, fiecare participant adult a primit un voucher pentru ecografie generală, ecografie mamară și consultație medicină generală, oferit de Clinica Anima.

Roz este culoarea speranţei, vieţii şi a optimismului, dar este şi culoarea simbolică a Marşului şi Crosului Casiopeea. Organizatorii speră ca, în urma acestui eveniment, să strângă fonduri pentru achiziționarea a 400 de proteze mamare.  Sub sloganul „Învingătorii poartă roz”, Crosul Casiopeea aduce împreună luptătorii împotriva acestei boli cumplite, cancerul, cu supraviețuitorii ei și încurajează recuparea emoțională și reintegrarea socială a femeilor atinse de cancer. Valorile promovate de organizatori sunt cele ale afirmării umanității, inițiativei civice și spiritului competiției sportive: respect pentru viață, prietenie, consecvență, fair-play, determinare și curaj.

Din 2010 până acum, 18.500 de persoane au participat la cursele Casiopeea, fiind donate peste 1.400 de proteze mamare, la care se vor adăuga cele pentru care se vor strânge fonduri prin ediția de astăzi a Crosului. Cei 50.000 de kilometri parcurși împreună dovedesc solidaritatea românilor cu femeile aflate în suferință. Până acum, în cele 6 ediții, au susținut cauza personalități ca  Maia Morgenstern, Medeea Marinescu, Dorian Boguță Monica Davidescu, Ruxandra Dragomir, Laura Badea, Nicolai Tand, Florentina Opriș, Corina Ungureanu, Claudia Presecan, Luiza Bogdan, Corina Drăgotescu.

Crosul Casiopeea este o acțiune umanitară bianuală, cu ediții la Brașov și București, care vizează mobilizarea de donatori, prin achitarea taxei de înscriere de 40 RON/adult sau o donație de 1 până la 5 lei la copii, respectiv 20 lei la adolescenți, în scopul achiziționării de proteze mamare destinate femeilor care au suferit o operație de mastectomie.

De la an la an, rezultatele acestei iniţiative sunt tot mai vizibile și arată nevoia ca statul român să se implice mai mult prin oferirea posibilităţii de a face controale medicale gratuite, iar cauza femeilor atinse de cancerul la sân să devină o prioritate naţională. În jur de 5-6.000 de femei se îmbolnăvesc anual, în România, de cancer la sân, din care peste jumătate suferă mastectomie, o dramă care ar putea fi evitată dacă s-ar efectua controale regulate la sân dintr-o fază incipientă.

DailyBusiness
Boloș: Decât să așteptăm minuni pentru PNRR, mai bine implementăm proiecte
Spynews
Violeta Bănică și-a sărbătorit iubitul! Fiica Andreei Marin a postat imagini superbe cu partenerul ei | FOTO
Bzi.ro
Dezvăluiri dureroase făcute de iubita lui Cătălin Botezatu! „Mereu plângeam!“
Fanatik.ro
Filmul de pe Netflix care te va face să râzi cu lacrimi. Este partea a treia a unei serii celebre
Capital.ro
Serviciu militar obligatoriu. Risc imens pentru România. Un mare general dă alarma: Vom fi obligați
Playtech.ro
Planta care alungă țânțarii și se întreține ușor. Oricine o poate crește în ghiveci
DailyBusiness
Iunie 2025 aduce odihna binemeritată. Zile libere extinse și drepturi sporite pentru angajați
Adevarul
Cum încearcă nord-coreenii să ascundă un distrugător scufundat în fața lui Kim Jong-un. „Este un lucru rușinos”
wowbiz.ro
L-am găsit!! Cine este SPP-istul lui Nicușor Dan, care a rupt inima femeilor pe rețelele de socializare: "Noroc cu domnul Președinte..." | EXCLUSIV
Spynews
O româncă a fost dată dispărută în Toscana! Mașina Denisei a fost găsită abandonată | FOTO
Spynews
”Rămâi surd la insulte”. Jador, mesaj cu subînțeles după ce s-a confirmat că a condus drogat
Evz.ro
Perioadă stresantă pentru această zodie. Trebuie atenție la tot pasul
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
Continuă televonela în lumea bogătașilor. Impresara a reacționat după ce a văzut că milionarul și amanta se căsătoresc
kanald.ro
O femeie a fost găsită moartă în locul accidentului din Botoșani, abia la o zi după tragedie. Cum s-a putut întâmpla un asemenea lucru
Cancan.ro
SINGURA carne care te ajută la slăbit și îți menține creierul sănătos, potrivit dr. nutriționist Mihaela Bilic: 'Ideal ar fi să o mâncăm de minimum 2 ori pe săptămână'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu NU mai scapă. E grav de tot, caz de pușcărie: Evident că sunt consecinţe!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ce se întâmplă în relația dintre Anamaria Prodan și Ronald Gavril
stirilekanald.ro
„Sunt distrusă” Mama Denisei, tânără care a dispărut fără urmă în Italia, face mărturii cutremurătoare! Ce au găsit oamenii legii în frigiderul victimei! Noi detalii schimbă cu totul cursul anchetei
Încă o doctoriță din Iași a murit, la doar 56 de ani. Anca ar fi făcut infarct chiar la muncă
MediaFlux
Se dau subvenții la curent pentru șase milioane de români. Cine sunt cei care beneficiază
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un gigant mondial se extinde cu patru hoteluri de lux în România