Peste 3.711 persoane aflate în carantină la bordul unei nave de croazieră în Japonia din cauza coronavirus

Autorităţile din Japonia au verificat marţi starea de sănătate a 3.711 persoane aflate în carantină la bordul unei nave de croazieră lângă Tokyo, după ce un caz de coronavirus a fost confirmat la un pasager care debarcase la Hong Kong, informează AFP.
Romania TV
04 feb. 2020, 09:30
Peste 3.711 persoane aflate în carantină la bordul unei nave de croazieră în Japonia din cauza coronavirus

Televiziunea japoneză a prezentat imagini cu mai mulţi „ofiţeri de carantină” urcând la bordul Diamond Princess, navă de croazieră a companiei americane Princess Cruises (grupul Carnival Corp), pentru a verifica starea de sănătate a 2.666 de pasageri şi 1.045 de membri ai echipajului.

Aceste măsuri au fost decise după teste pozitive cu virusul ucigaş la un pasager în vârstă de 80 de ani, care a debarcat la Hong Kong la 25 ianuarie. Purtătorul de cuvânt al guvernului nipon, Yoshihide Suga, a anunţat luni că nava, sosită în portul Yokohama (la vest de Tokyo) cu o zi înainte de termen, va fi plasată în carantină.

O femeie de circa 20 de ani care călătorea cu mama sa a declarat marţi postului de televiziune privat TBS că „s-a cerut ca toţi pasagerii să rămână în cabinele lor, aşteptând să fie supuşi testului de detectare a virusului”. Ea a precizat că a aşteptat împreună cu mama sa în cabina lor începând de luni şi că nici marţi dimineaţa nu au fost informate când anume vor fi examinate, potrivit Agerpres.

Nava a fost plasată încă de sâmbătă în carantină la Naha, pe insula sudică japoneză Okinawa, însă o a doua carantină a fost organizată după ce o infectare cu coronavirus a fost confirmată la un octogenar care debarcase la Hong Kong.

Japonia a înregistrat pe teritoriul său 20 de cazuri de persoane infectate, dintre care patru fără simptome, potrivit celor mai recente date difuzate luni de Ministerul Sănătăţii nipon. Începând de sâmbătă, Japonia refuză intrarea pe teritoriul său a cetăţenilor străini care au călătorit recent în provincia chineză Hubei, epicentrul epidemiei, în centrul Chinei. Japonia a închiriat până acum trei avioane pentru a repatria 565 de cetăţeni ai săi din Wuhan, capitala provinciei Hubei.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
David Popovici a recunoscut ce nu va face niciodată. ”Așa se întâmplă cu peștii când ies din apă”
Capital.ro
Rata ocupării forței de muncă în creștere, piața muncii în ușoară scădere în primul trimestru 
Playtech.ro
Care este principala sursă de venit a lui Eugen Tomac. Salariul pe care îl încasează premierul desemnat
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Andrei Nicolescu, scandal uriaș cu Decebal Rădulescu și Vali Moraru în direct: ”Aveți informația de la un șpriț cu cineva!” / ”Azi mi-ați dovedit că mințiți”
MediaFlux
Facturile la gaze și energie, mai mari. Cât se plătește lunar
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți