Peste 550 de unităţi de sânge au fost colectate într-o campanie derulată de studenţii medicinişti

Un număr de 558 de unități de sânge au fost colectate în cadrul unei campanii naționale derulate în perioada 7 - 11 noiembrie de către Societatea Studenților în Medicină din București (SSMB), în parteneriat cu Institutul Național de Hematologie Transfuzională București (INHT).
Filip Stan
14 nov. 2016, 13:00
Peste 550 de unităţi de sânge au fost colectate într-o campanie derulată de studenţii medicinişti

„Cu ajutorul a peste 120 de voluntari, studenți ai Facultății de Medicină a UMF ‘Carol Davila’ București, s-a reușit colectarea a 558 de unități de sânge, ce vor fi utilizate ulterior în aproape 150 de intervenții medicale”, se arată într-un comunicat de presă al organizatorilor campaniei „Donează sânge! Fii erou!”.

Printre donatori s-au numărat studenți ai UMF, dar și ai Universității Politehnica București. Din cei aproximativ 700 de potențiali donatori, doar 558 au primit permisiunea din partea medicilor să doneze sânge, a precizat sursa citată.

Potrivit statisticilor, în România doar 1,7% din populație donează sânge, în contextul în care, în fiecare zi, la nivel național este nevoie de minimum 1.000 litri de sânge, iar 450 ml de sânge (o unitate) donat ar putea salva trei vieți.

Începând din 2008, campania „Donează sânge! Fii erou!” se organizează bianual la nivel național de către asociațiile studenților la medicină.

Campania de sensibilizare cu privire la donarea de sânge se desfășoară în acest an în toate centrele membre ale Federației Asociațiilor Studenților în Medicină din România (FASMR): București, Cluj-Napoca, Iași, Brașov, Sibiu, Timișoara, Oradea, Târgu-Mureș și Craiova.

Citeşte şi Peste 350 de studenţi au donat sânge la Universitatea Politehnică din Bucureşti

 

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
EXCLUSIV | Dana Badea, prima reacție după ce s-a scris că are cancer! Fosta ispită de la Insula Iubirii și-a ieșit din minți
Fanatik.ro
Universitatea Craiova tremură pentru un titular de națională: NU a semnat, încă, prelungirea contractului
Capital.ro
Viața la bloc. Cine plătește pentru întreținerea liftului. Obligație indiferent de etaj și numărul de persoane din locuință
Playtech.ro
Începe recensământul mașinilor din România. Cum arată autovehiculele care vor sta pe marginea şoselelor şi ce informaţii vor colecta
Adevarul
Misterul originii moților din Munții Apuseni. Urmași ai dacilor, romanilor și popoarelor atrase de aur
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gică Hagi este noul selecționer al României. Când începe mandatul „Regelui”
iamsport.ro
După Cornel Dinu, o altă legendă a ”câinilor” nu este de acord ca noul stadion Dinamo să poarte numele lui Mircea Lucescu
MediaFlux
PSD depune moțiune de cenzură împotriva Guvernului lui Ilie Bolojan, săptămâna viitoare. Un lider PSD a confirmat
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj