Petiție lansată de părinții care riscă să ajungă la închisoare pentru că și-au ținut copiii să învețe acasă: ”Lăsați-ne să învățăm”

Mai multe familii din România, care riscă să ajungă după gratii după ce au decis să-și retragă copiii de la școală pentru a învăța de acasă, în sistemul homeschooling, au lansat o petiție pentru a susține această formă alternativă de educație.
Alina Costache
18 oct. 2024, 15:22
Petiție lansată de părinții care riscă să ajungă la închisoare pentru că și-au ținut copiii să învețe acasă: ”Lăsați-ne să învățăm”

Petiție lansată de părinții care riscă să ajungă la închisoare pentru că și-au ținut copiii să învețe acasă. Printre inițiatori se află și familia Cornean din Oradea. Aceștia au decis să-și retragă copiii de la școală și să-i înscrie la o unitate de învățământ din America.

Petiție pentru reglementarea homeschooling-ului

Petiția părinților supărați că nu există o lege care să reglementeze homeschooling-ul, se numește  „Lăsați-ne să învățăm” și are rolul de a determina Ministerul Educației să-și schimbe viziunea față această formă de educație alternativă, considerată în prezent ilegală.

Ministerul Educației recunoaște studiile făcute la instituții acreditate în țară, care au și clădiri fizice aici, și, deși se echivalează studii făcute la școli din străinătate, refuză să recunoască elevii acestor școli ca fiind înmatriculați în unități de învățământ.

Reamintim că în Bihor, o familie a fost deja condamnată la închisoare cu amânare pentru că și-a retras copiii de la școală, înscriindu-i la distanță la o școală americană, iar alte două familii, printre care familia Cornean, sunt acum judecate din același motiv.

Citește și Dragoş Bucur explică ce înseamnă homeschooling, sistemul de învățământ al copiilor lui: „Școala, așa cum e ea organizată, nu îi ajută”

”Vrem să ne fie respectat dreptul de a înscrie copiii în sisteme educaționale internaționale la distanță care sprijină homeschoolingul, fără să fim acuzați de abandon școlar sau de împiedicarea accesului la învățământul obligatoriu. Clarificăm că nu cerem integrarea homeschoolingului în sistemul românesc de învățământ, ci eliminarea riscului de a fi acuzați de abandon școlar. Părinții trebuie să aibă libertatea de a-și înscrie copiii în sisteme educaționale internaționale performante, fără frica de consecințe legale din partea statului”, se arată în textul petiției, potrivit bihoreanul.ro. 

Petiția a adunat în doar o săptămână peste 6.200 de persoane. Inițiatorii au lansat chiar și un site, lasatinesainvatam.ro, unde arată că homeschooling-ul este, în România, într-o zonă gri, pentru că legea nu interzice expres această alternativă educațională, dar în același timp părinții care o aleg riscă repercusiuni penale.

Inițiatorii campaniei sunt mai mulți părinți din România care au ales să-și educe copiii acasă, printre care soții Darius și Estera Cornean și Paula și Adrian Duma, protagoniști acum în dosarul penal aflat pe rolul Judecătoriei Oradea.

Citește și Doi părinți din România riscă închisoarea pentru că și-au retras copiii de la școala tradițională. Orădenii au optat pentru o școală privată din America

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Meteorologii anunță vortex polar în România! Cât de mult vor scădea temperaturile în săptămânile următoare
Fanatik.ro
Lovitură pentru Gigi Becali: a venit motivarea deciziei în procesul pentru palmares dintre FCSB și Steaua!
Capital.ro
Între 600 și 1000 lei în plus la pensie. Ajutor în trei praguri pentru pensionari în 2026: E nevoie de solidaritate
Playtech.ro
Harta chiriilor din București în 2026: prețuri actualizate pentru garsoniere și apartamente cu 2 și 3 camere
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gestul făcut de Răzvan Lucescu pentru victimele tragediei din Timiș. Durere fără margini pentru familiile tinerilor care și-au pierdut viața
iamsport.ro
Antrenorul român, desființat de fostul său conducător: ”Mi-a pus vată în nas, pantofi de lac în picioare și flori pe piept! L-am dat afară cu ultima zvâcnire din groapă”
MediaFlux
Răsturnare după tragedia cu suporterii greci din Lugoj! Un supraviețuitor a explicat cauza accidentului: S-a blocat volanul
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil