Petrolul a tremurat până în ultima secundă. Ploieştenii s-au calificat în sferturile Cupei

Petrolul Ploieşti s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, joi seara, la Botoşani, după ce a învins formaţia de ligă secundă Rapid CFR Suceava cu scorul de 3-2 (1-0).

30 oct. 2014, 19:11

Rapid CFR Suceava – Petrolul Ploieşti 2-3. Petrolul a deschis scorul prin fundaşul croat Kristian Ipsa (27), dar sucevenii au restabilit egalitatea după pauză, prin Marius Matei (56), însă doar pentru un minut, deoarece ”găzarii” au trecut din nou în avantaj prin autogolul lui Velescu (57), la centrarea lui Njongo Priso.

Israelianul Haddad a mărit diferenţa (60), la meciul său de debut, dar Rapid CFR a revenit în meci graţie golului înscris de Sumănariu (68).

Vezi şi RAPID – CFR CLUJ LIVE VIDEO SPORT.RO ONLINE

Ultimele minute ale întâlnirii au fost încinse, formaţia de eşalon inferior forţând egalarea şi prelungirile după ce Petrolul a rămas în zece oameni, fundaşul Beţa fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben (89).

Ipsa şi Haddad au marcat primele lor goluri pentru Petrolul.

Rapid CFR Suceava (II) – FC Petrolul Ploieşti 2-3 (0-1), stadion Municipal – Botoşani

Au marcat: Marius Matei (56), Ciprian Sumănariu (68), respectiv Kristian Ipsa (27), Claudiu Velescu (57, autogol), Shai Haddad (60).