Phenianul continuă epurările şi îl execută pe fostul trezorier al lui Kim Jong-il

Ri Su-yong, considerat unul dintre trezorierii fostului preşedinte nord-coreean Kim Jong-il, tatăl actualului şef al statului, Kim Jong-un, a fost executat, scrie miercuri ziarul El Mundo, potrivit Agerpres.
Romania TV
11 dec. 2013, 06:57
Phenianul continuă epurările şi îl execută pe fostul trezorier al lui Kim Jong-il

Potrivit sursei citate, se crede că trezorierul a administrat în Elveţia un cont al lui Kim Jong-il în valoare de 4 miliarde de dolari şi că a fost totodată tutore al actualului lider, dar şi al fratelui său mai mare, Kim Jong-chul, când cei doi au studiat în ţara alpină. Execuţia lui Ri Su-yong face parte din campania de epurare desfăşurată împotriva fostului număr doi al regimului, Jang Song-thaek, unchi al actualului lider nord-coreean, comentează El Mundo.

Potrivit ziarului japonez Mainichi, care citează surse din apropierea conducerii Partidului Muncitorilor, regimul l-ar fi executat pe Ri, după ce luni, 9 decembrie, s-a confirmat destituirea lui Jang Song-thaek, influentul unchi al liderului Kim Jong-un. Ziarul Mainichi consideră că, pe lângă execuţia fostului trezorier al lui Kim Jong-il, autorităţile nord-coreene ar fi ucis în total cinci oameni de încredere ai lui Jang, în urma căderii acestuia în dizgraţie.
Trezorierul Ri Su-yong (cunoscut şi sub numele de Ri Chol) era considerat un apropiat al lui Jang şi, în 1988, a fost numit ambasador al Coreii de Nord în Elveţia, post considerat principala legătură politică cu Europa. Ri, a cărui vârstă se crede că era în jur de 73 de ani, s-ar fi întors în Coreea de Nord în 2010, când ar fi fost implicat într-un comitet condus de Jang pentru a impulsiona înfiinţarea de companii mixte, cu capital nord-coreean şi străin, pentru a atrage investitori şi valută. Destituirea lui Jang Song-thaek, anunţată luni, dar oficializată cu o zi înainte în cadrul unei reuniuni a Partidului Muncitorilor, reprezintă cea mai mare schimbare politică în Coreea de Nord de la moartea, în decembrie 2011, a fostului dictator Kim Jong-il.

DailyBusiness
Cum ajung angajații cu salariul mare să câștige atât de mulți bani. Secretul dovedit științific care te ajută în carieră
Spynews
Veste de ultimă oră pentru Bianca Drăgușanu și Chef Foa! Ce fac magistrații din București
Bzi.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Viața discretă a fiului fostului dictator după decenii de muncă în cercetare
Fanatik.ro
Ce a găsit, de fapt, Reghecampf în Sudan: milioane de copii înfometați. ”Sunt piele și os”
Capital.ro
Când se trece la ora de iarnă în 2025. Ceasul se dă înapoi cu o oră, ora 4:00 devine ora 3:00
Playtech.ro
Până când mai este valabil buletinul clasic pentru călătoriile în Uniunea Europeană
Adevarul
Termocentrala Mintia, sfârșitul epocii cărbunelui. Transformarea spectaculoasă a „Stelei de pe Mureș”
wowbiz.ro
Concurenta care a făcut amor cu ispita de la „Insula Iubirii” în dormitor! A picat testul fidelității, la fel ca Ella Vișan
Evz.ro
Procedura Visa Waiver 2025 pentru România, reluată, anunță ambasadorul Muraru
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Începerea anului universitar, amânată? Studenții sunt nemulțumiți de tăierea burselor
Cancan.ro
Felix Baumgartner a fost, de fapt, ucis? Răsturnare de situație, după ultima descoperire a anchetatorilor
iamsport.ro
A încercat să devină acționar la clubul din SuperLiga aflat în pericol, iar acum iese la atac: ”Întrebați-i pe alții de ce nu se dorește!”
MediaFlux
O nouă ședință a coaliției! Liber la cumulul pensie-salariu la stat. Bolojan a scos prevederea de interzicere din Pachetul 2
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Mihai Voropchievici Horoscop rune 24–29 august. Vărsătorii dau lovitura, Berbecii il au pe Wunjo, Fecioarele primesc bani