Phenianul îi cere Washingtonului să retragă SANCŢIUNILE impuse Coreei de Nord

Presa din Coreea de Nord a cerut luni SUA să retragă sancţiunile impuse Phenianului, afirmând că acesta a manifestat bună credinţă prin încetarea testelor sale nucleare şi predarea rămăşiţelor pământeşti ale soldaţilor americani ucişi în războiul coreean, relatează Reuters.
Filip Stan
06 aug. 2018, 07:44
Phenianul îi cere Washingtonului să retragă SANCŢIUNILE impuse Coreei de Nord

Această luare de poziţie survine la doar câteva zile după ce un raport al ONU a concluzionat că Phenianul nu a renunţat la programele sale nuclear şi de rachete balistice, încălcând astfel rezoluţiile Naţiunilor Unite.

La summitul istoric desfăşurat în iunie în Singapore, Coreea de Nord şi SUA au promis că vor coopera pentru a opri programul nuclear nord-coreean, dar ele încă fac eforturi pentru a ajunge la un acord în vederea atingerii acestui obiectiv, potrivit Agerpres.

Media nord-coreene au acuzat Washingtonul că ”acţionează contrar” planului de ameliorare a relaţiilor bilaterale, în pofida gesturilor de bunăvoinţă ale Phenianului, printre care un moratoriu asupra testelor nucleare şi cu rachete, dezafectarea unui obiectiv nuclear şi repatrierea rămăşiţelor pământeşti ale soldaţilor americani ucişi în războiul din Coreea din 1950-1953.

Citeşte şi Trump îi mulţumeşte lui Kim Jong-un pentru că şi-a ţinut cuvântul privind trimiterea rămăşiţelor soldaţilor americani

„Au apărut declaraţii scandaloase din partea Departamentului de Stat conform cărora nu vor fi relaxate sancţiunile decât atunci când denuclearizarea va fi completă, iar sporirea sancţiunilor este o modalitate de a creşte puterea de negociere”, menţionează oficiosul nord-coreean Rodong Sinmun, informează Agerpres.

La o conferinţă privind securitatea, desfăşurată sâmbătă, cele două părţi nu au fost în concordanţă referitor la deciziile de la Singapore. Secretarul de stat american Mike Pompeo a cerut menţinerea sancţiunilor împotriva Phenianului, în timp ce ministrul de externe nord-coreean Ri Yong-Ho a criticat Washingtonul în discursul său.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Destinația de lux în care a ajuns Maria Iordănescu. Unde s-a relaxat, de fapt, fiica lui Anghel Iordănescu
Capital.ro
Regula care poate aduce bani în plus la pensie. Totul începe cu 100 de lei pe lună. Dan Sulică: Este aur curat
Playtech.ro
Românii care nu au acest document pentru locuință pot primi amenzi uriașe. Mulți află prea târziu
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Nu Hagi, Balaci sau Dobrin! Liță Dumitru, fără echivoc: ”El a fost cel mai mare fotbalist pe care l-a avut România. Valoare mare de tot”
MediaFlux
Horoscopul weekendului 13–14 iunie 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți