Piaţa auto din România a avut cea mai mare creştere din UE în noiembrie

Piața auto din România a avut o creștere spectaculoasă în luna noiembrie, numărul înmatriculărilor de autoturisme noi înregistrând o creștere de 41,5%, de trei ori mai mare decât majorarea de 13,7% consemnată la nivelul Uniunii Europene, arată datele publicate marți de Asociația Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA).
Iulian Tudor
15 dec. 2015, 10:16
Piaţa auto din România a avut cea mai mare creştere din UE în noiembrie

Luna trecută, în România, au fost înmatriculate 8.022 de autoturisme, în creștere cu 41,5%, comparativ cu 5.669 de autoturisme în noiembrie 2014. Pe ansamblul primelor 11 luni ale acestui an, în România, au fost înmatriculate 72.423 de autoturisme, în creștere cu 12,1% raportat la 64.577 autoturisme în perioada similară a anului trecut.

Citeşte şi Renault Romania face angajări. Iată posturile vacante

La nivelul Uniunii Europene, peste 1,08 milioane de autoturisme au fost înmatriculate luna trecută, în creștere cu 13,7% comparativ cu 954.187 autoturisme înmatriculate în noiembrie 2014. Toate marile piețe au contribuit pozitiv la creșterea generală, în special Spania, unde numărul înmatriculărilor a crescut cu 25,4%, și Italia (23,5%), precizează ACEA, adăugând că și primele două piețe auto din UE au raportat creșteri semnificative, în frunte cu Franța (11,3%) și Germania (8,9%).

În acest context pozitiv grupul auto german Volkswagen a continuat să sufere de pe urma consecințelor scandalului motoarelor diesel trucate, vânzările grupului înregistrând luna trecută o creștere de 4,1%, în timp ce vânzările de autoturisme marca VW au crescut cu doar 2,8%. Volkswagen rămâne de departe cel mai mare grup auto european, însă cota de piață s-a redus comparativ cu luna noiembrie 2014, de la 26,6% până la 24,3%.

Citeşte şi Cele mai bizare 10 accidente de maşină filmate vreodată VIDEO

În schimb, constructorii auto francezi au profitat din plin de dinamica pozitivă a pieței auto europene. În luna noiembrie, vânzările PSA Peugeot Citroen au crescut cu 13,6%, înregistrând rezultate mai bune grație unei majorări a vânzărilor cu 14,7%, datorată în principal mărcii Renault, în creștere cu 18,9%, în timp ce vânzările de autoturisme marca Dacia au urcat cu doar 4,9% în luna noiembrie, până la 28.693 unități.

În primele 11 luni din acest an, un număr de 342.823 autoturisme marca Dacia au fost înmatriculate pe piața din UE, în creștere cu 3,3% comparativ cu perioada similară a anului trecut.

Compania Dacia a fost preluată de Renault în anul 1999. Relansată în 2004 cu modelul Logan, Dacia a devenit un jucător de notorietate pe piața auto europeană.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cine este fotbalistul care și-a distrus cariera pentru că făcea dragoste de 7 ori pe săptămână cu iubita lui: ”A fost o nebunie totală”
Capital.ro
Regula care poate aduce bani în plus la pensie. Totul începe cu 100 de lei pe lună. Dan Sulică: Este aur curat
Playtech.ro
Românii care stau la bloc pot primi despăgubiri dacă rămân fără apă caldă: condiția importantă din lege
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
”Am vrut să fac un bine!”. Trădare la FCSB: jucătorul a fost dat afară de antrenorul pentru care a girat la Gigi Becali
MediaFlux
Eugen Tomac, adevărul despre o alianță cu AUR și anularea alegerilor prezidențiale din 2024. „Cetățenii au dreptul să cunoască”
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți