Piaţa auto second hand din România a explodat în primul trimestru din 2017

Piața mașinilor second hand din import s-a dublat, în primul trimestru din acest an, față de aceeași perioadă din 2016, și s-a apropiat de 130.000 de unități, potrivit datelor publicate, miercuri, de o platformă profesională de anunțuri auto din România.
Iulian Tudor
03 mai 2017, 12:15
Piaţa auto second hand din România a explodat în primul trimestru din 2017

”Eliminarea timbrului de mediu la 1 februarie a făcut ca primul trimestru din 2017 să fie unul deosebit. Numărul înmatriculărilor a explodat, mai ales la mașinile rulate, din import, și la cele reînmatriculate, în timp ce segmentul vehiculelor noi a cunoscut cea mai mare creștere din ultimii ani. Această situație s-a datorat în special înmatriculării mașinilor aflate la vânzare în parcurile comercianților auto, precum și a ‘oficializării’ tranzacțiilor de mașini din ultimii ani. Comparând atât datele publice oferite de Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor, cât și datele din site înregistrate în primele trei luni ale anului versus perioada ianuarie — martie 2016, a rezultat că, în primul trimestru, s-au înregistrat recorduri la toate categoriile. Astfel, au fost înmatriculate peste 22.000 de vehicule, respectiv mai mult de 128.000 de mașini second hand. De asemenea, reînmatriculările s-au situat la aproape 130.000 de unități”, se arată în comunicatul citat.

Citeşte şi TAXA AUTO mai mare pentru şoferii care circulă cu maşini vechi prin Europa. TIMBRUL DE MEDIU revine în UE

Conform Autovit.ro, piața mașinilor noi a avut o creștere de 27,6%, în primul trimestru, în comparație cu aceeași perioadă a anului trecut, dar unele mărci precum Opel, Citroen, Ford și Renault au avut evoluții de peste 50%. În schimb, liderul Dacia a crescut sub media pieței, cu numai 11%.

”Numărul masiv al înmatriculărilor de mașini din import înregistrat în februarie va avea ca efect în următoarea perioadă și o creștere a pieței de reînmatriculări, peste valorile normale. Volkswagen a rămas cea mai populară marcă printre cei care au ales modele second hand, peste 34.000 de exemplare fiind înscrise în circulație în primul trimestru. Dacă piața autovehiculelor rulate se va regla mai devreme sau mai târziu, piața vehiculelor noi ar putea depăși 110.000 de unități vândute în 2017, ajutată și de Programul Rabla estimat să debuteze la jumătatea lui mai, mai devreme decât în 2016”, se menționează în comunicat.

Aparținând grupului global Naspers, Autovit.ro integrează anunțuri din următoarele categorii: autoturisme second hand și noi, camioane și utilitare, motociclete, utilaje de construcții și mașini agricole, piese second hand.

DailyBusiness
România are peste 3,5 milioane de elevi și studenți, dar numărul absolvenților scade
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Adi Mutu, încântat de transferul lui Radu Drăgușin la Fiorentina: „O mișcare foarte bună!”
Capital.ro
Traian Băsescu îl acuză pe Nicușor Dan că și-a abandonat rolul de președinte: Este o cavalcadă a încălcărilor de Constituție
Playtech.ro
Șoferii care circulă fără rovinietă riscă amenzi usturătoare. Mulți află abia când primesc plicul acasă
Adevarul
De ce arborii plantați de China în cadrul amplului program de reîmpădurire cresc cu 66% mai repede decât pădurile naturale?
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Trei fotbaliști au ajuns pe ”lista neagră” a lui Dinamo! Clubul negociază rezilierea contractelor
MediaFlux
Sindicaliștii sunt nemulțumiți, după ce Bolojan a anunțat că Legea salarizării ajunge în Parlament: „Tot ce am câștigat ar putea fi anulat”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?