Cum au evoluat economiile Germaniei şi Franţei în 2011

Economia germană a scăzut cu 0,2% în trimestrul al patrulea faţă de cel anterior, iar Produsul Intern Brut al Franţei a crescut cu 0,2% în aceeaşi perioadă, cifrele mai bune faţă de estimările analiştilor, care anunţă însă contracţie în zona euro pentru prima dată din 2009.
Romania TV
15 feb. 2012, 09:30
Cum au evoluat economiile Germaniei şi Franţei în 2011

PIB-ul Germaniei a urcat cu 0,6% în trimestrul al treilea, iar media estimărilor economiştilor contactaţi de Bloomberg indica o contracţie de 0,3% în ultimele trei luni ale anului, transmite Bloomberg.

Pe ansamblul anului 2011, economia germană a crescut cu 1,5%, iar cea franceză cu 1,7%.

Criza datoriilor de stat a încetinit creşterea economică din zona euro, cu Grecia, Portugalia şi Belgia aflate deja în recesiune.

Datele recente sugerau că Germania ar putea evita recesiunea datorită şomajului aflat la minimul ultimilor 20 de ani, care ar trebui să susţină consumul, şi cererii pentru exporturi din afara zonei euro.

Institutul de cercetare economică ZEW a anunţat marţi că încrederea investitorilor germani acrescut în februarie la maximul ultimelor 10 luni.

Cu toate acestea, producţia industrială a Germaniei a scăzut cu 2,7% în luna decembrie faţă de noiembrie, iar indicatorul s-a contractat cu 1,1% la nivelul zonei euro.

Economiile Spaniei, Belgiei şi Portugaliei au înregistrat de asemenea contracţie în trimestrul al patrulea.

Eurostat va prezenta la ora 10:00 GMT datele privind PIB-ul zonei euro în ultimul trimestru al anului trecut, precedate de statistica din Austria, Slovacia, Olanda şi Italia.

Media estimărilor economiştilor contactaţi de Bloomberg indică o contracţie economică de 0,4% în zona euro în ultimele trei luni ale lui 2011, prima scădere după doi ani şi jumătate.

Prognoza Băncii Centrale Europene indică pentru zona euro o creştere economică de 0,3% în acest an, respectiv 1,3% în 2013, iar instituţia va actualiza proiecţiile în luna martie.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Bianca Giurcanu a împlinit 31 de ani! Cum a fost surprinsă fosta concurentă de la Survivor de soțul ei
Fanatik.ro
Probleme mari pe transmisia Antenei 1 la Franța – Maroc! Milioane de suporteri români, afectați de defecțiunea tehnică
Capital.ro
Schimbare majoră pentru plăți în Europa. Euro digital intră în linie dreaptă. Când ar putea deveni disponibil
Playtech.ro
Cât costă taxele de drum în Grecia în 2026. Tot ce trebuie să știi înainte să pleci cu mașina
Adevarul
„Ia ce ai şi du-te şi omoară-i”. Plan de asasinat la comandă în Țăndărei: patru bărbați au deschis focul asupra a doi rivali
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimele cuvinte ale lui Gabi Mureșan înaintea tragediei. Preotul care a încercat să-l salveze a povestit tot: „Cred că nu mai pot”
iamsport.ro
Fostul atacant l-a desființat pe Ion Țiriac, dar a fost contrat dur: ”D-aia nu ați făcut voi miliarde?”
MediaFlux
Trump, nr.1 pe lista de asasinate. Statul care e pregătit să-l omoare pe președintele SUA
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?