Piedone acuză un ”blat” pentru Primăria Capitalei după retragerea lui Cîrstoiu: ”PNL și PSD îl susțin pe Nicușor Dan!”

Candidatul PUSL la Primăria Capitalei, Cristian Popescu Piedone, afirmă marţi că mazilirea doctorului Cârstoiu este ”blat politic prin care PSD şi PNL îl susţin pe Nicuşor Dan”.
Mircea Filipescu
23 apr. 2024, 11:11
Piedone acuză un ”blat” pentru Primăria Capitalei după retragerea lui Cîrstoiu: ”PNL și PSD îl susțin pe Nicușor Dan!”

Cristian Popescu Piedone a scris pe Facebook că, pentru a elimina valul de susţinători ai candidatului Cristian Popescu Piedone, şefii alianţei „îşi trădează electoratul şi îl susţin public pe Nicuşor Dan”.

„Sondajele pe care le-au plătit cu bani grei, le-au rotit şi le-au învârtit în ultima lună i-au scos mereu perdanţi! Aspectul i-a înrăit, i-a învrăjbit şi i-a ameţit! Sclavi ai intereselor de tot felul, şefii coaliţiei au ales să-şi mintă poporul de dragul puterii trecătoare pe care fiecare o are în propriul partid! Şefii coaliţiei toxice şi-au dat seama că victoria lui Piedone va fi izbânda cetăţenilor batjocoriţi şi umiliţi şi minţiţi! Asta îi sperie, practic: ca ţara să nu ia exemplul Bucureştiului şi să nu îi distrugă prin vot la alegerile parlamentare din toamnă!

Aceasta este realitatea, oameni buni! Dacă susţinătorii din Bucureşti ai lui Piedone dau vot negativ coaliţiei în Bucureşti, la toamnă se va ridica împotriva PSD şi PNL tot poporul pe care această coaliţie l-a umilit şi l-a batjocorit în ultimii patru ani! Concluzie: mazilirea doctorului Cîrstoiu este blat politic prin care PSD şi PNL în susţin pe Nicuşor Dan.

Citește și: Nicușor Dan, reacţie după ruperea coaliției PSD-PNL la București: ”Decizie grea. A cui campanie să o finanțeze?”

În minţile lor negre de ură, dacă Piedone pierde, alianţa toxică are şanse mari să câştige alegerile parlamentare din toamnă! Şi mai poate umili poporul încă patru ani! Vreau să-i asigur pe toţi oamenii buni care mă susţin, că mă voi lupta pentru dreptate cu toată fiinţa mea, cu toată experienţa mea de primar! Oameni buni, aşa cum Sfântul Gheorghe nu s-a speriat şi a învins balaurul, aşa vom învinge şi noi balaurul politic toxic pentru ţară”, a scris Popescu Piedone pe Facebook.

Coaliţia a decis luni seara să meargă cu candidaturi separate la Primăria Capitalei, respectiv Gabriela Firea – PSD şi Sebastian Burduja – PNL, pentru a maximiza electoratele celor două partide, potrivit unor surse politice. Coaliţia a discutat situaţia candidatului la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, iar după lungi discuţii a ajuns la soluţia candidaturilor separate.

Citește și: Klaus Iohannis, prima reacție după retragerea lui Cîrstoiu: ”Cert, nu e un mare succes. Important este să nu fie afectată activitatea Guvernului”

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cât de mare a crescut fiul lui Ianis Hagi! Imagini superbe cu Giorgios
Fanatik.ro
Avocatul FCSB, atac uluitor la Florin Talpan: „Zici că e o babă în piață”. Campioana României anunță lovitura fatală pentru CSA după decizia CCR privind marca Steaua
Capital.ro
Decizie de la Guvern pentru carburanți. Ce s-ar putea întâmpla cu prețurile la pompă
Playtech.ro
Ce salariu are un dascăl în 2026. Suma pe care o încasează ajutorul preotului
Adevarul
Ieftinirile de la pompă, doar o „iluzie” - Motorina de 11 lei devine inevitabilă în aprilie. De ce eșuează măsurile Guvernului
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Când au divorțat, de fapt, Valentin Sanfira și Codruța Filip. Detaliul care schimbă tot: „Pe 14 februarie erau încă împreună”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Coiful de la Coțofenești și brățările dacice, furate din Muzeul Drents din Olanda, au fost recuperate
iamsport.ro
Neverosimil! Acuzat că ar primi ilegal bani de la o echipă din SuperLiga, Stoichiță a fost surprins la masă alături de conducerea clubului
MediaFlux
Coiful dacic de la Coțofenești și două brățări ar fi fost recuperate! Parchetul din Țările de Jos, conferință de presă despre jaful de la Muzeul Drents (Surse)
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj