Pieţele de animale, deschise în plină pandemie. Imaginile provoacă fiori şi în vremuri normale FOTO

În piaţa Tomohon din Indonezia încă se vând lilieci pentru consum, în plină pandemie de coronavirus, iar mai mulţi experţi în sănătate publică au criticat acest obicei.
Iulian Tudor
27 apr. 2020, 14:28
Pieţele de animale, deschise în plină pandemie. Imaginile provoacă fiori şi în vremuri normale FOTO

Liliecii sunt purtători de diverşi patogeni, inclusiv virusuri şi ar exista chiar raporte, conform cărora, autorităţile locale ar fi găsit un alt tip de coronavirus, faţă de cel din China, în piaţa din Tomohon, în 2018. Din informaţii cunoscute până acum, pandemia de coronavirus a început dintr-o piaţă „umedă” de fructe de mare, de la un liliac.

Citeşte şi Gigi Becali crede în teoria conspiraţiei. „Când mor oamenii se spune hai, mă, bagă şi covid acolo! Au băgat coronavirus la morgă!”

Experţii spun că oamenii au exploatat culinar foarte mult lumea naturală, ceea ce a dus ca bolile transmise de la animale să crească de 4 ori în ultimii 50 de ani, potrivit Daily Mail. În piaţa Tomohon din Indonezia, pe 28 martie, încă se vindeau lilieci, câini şi şobolani pentru consum.

Piaţa Tomohon, din Indonezia:

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
O deputată AUR i-a scris lui Ilie Bolojan să se plângă că se fumează la Palatul Parlamentului. După o lună a venit răspunsul: ”Stimată doamnă”
Capital.ro
Buletinele vechi ar putea fi păstrate. Proiect de lege privind cartea simplă de identitate: Exclusiv pe teritoriul României
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
O nouă "bubuială" pentru români. Taxa care aruncă în aer prețurile
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul