Pilotul Mihai Marinescu, locul 5 în penultima etapă a Campionatului Formula 2

Mihai Marinescu ocupă locul 5 în clasamentul general al Campionatului Formula 2, după ce a terminat pe 5 prima cursă de la Barcelona, penultima etapă a sezonului.

29 oct. 2011, 19:14

Pilotul Mihai Marinescu s-a clasat pe locul cinci în etapa a XV-a a Campionatului Formula 2, care a avut loc, sâmbătă, pe circuitul de la Barcelona (Spania), aceasta fiind penultima cursă a sezonului.

Mihai Marinescu, care a plecat de pe poziţia a cincea a grilei de start, a încheiat cursa cu timpul de 37 de minute, 23 de secunde şi 137 de miimi.

Cursa a fost câştigată de italianul Mirko Bartolotti, care avea deja asigurat titlul, acesta fiind urmat de spaniolii Miki Monras şi Ramon Pineiro.

În semn de respect faţă de motociclistul italian Marco Simoncelli (Honda), şi de britanicul Dan Wheldon, pilot în IndyCar, decedaţi în ultimele două săptămâni în timpul curselor la care participau, piloţii clasaţi pe podium nu au mai sărbătorit cu tradiţionala baie de şampanie.

În clasamentul general al Campionatului Formula 2, Mihai Marinescu ocupă tot locul 5, cu un total de 123 de puncte.

Ultima cursă a sezonului va avea loc duminică, tot la Barcelona.