Pintea, despre situaţia de la „Marius Nasta'”: Managerul a recunoscut existenţa infecţiilor nosocomiale şi a raportat imediat la DSP

Ministerul Sănătăţii susţine că Direcţia de Sănătate Publică Bucureşti şi managerul Institutului Naţional de Pneumftiziologie ''Marius Nasta'' au informat despre demararea unei anchete epidemiologice în cazul unor infecţii intraspitaliceşti.
Romania TV
18 feb. 2019, 10:50
Pintea, despre situaţia de la

Potrivit unui comunicat de presă al MS, ancheta DSP Bucureşti în această unitate medicală a fost demarată în seara de 9 februarie 2019, imediat după ce managerul Institutului a anunţat identificarea unor pacienţi cu infecţii nosocomiale în secţia de Terapie Intensivă a unităţii sanitare.

„Inspectorii sanitari au recoltat mai multe probe din secţia ATI a spitalului şi au început stabilirea contacţilor şi a locurilor de unde provin pacienţii infectaţi. De asemenea, au fost limitate internările în secţie şi au fost luate măsuri de dezinfecţie. Vreau să remarc faptul că managerul institutului nu numai că a recunoscut existenţa infecţiilor nosocomiale în secţia spitalului, dar a şi raportat imediat la Direcţia de Sănătate Publică, ceea ce face ca să poată fi luate de urgenţă măsurile necesare pentru asigurarea siguranţei pacienţilor internaţi”, a declarat Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii, citată în comunicat.

Ancheta epidemiologică a DSPMB este în curs de desfăşurare.

Două persoane au murit săptămâna trecută la Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din Capitală din cauza infecţiei cu acinetobacter multirezistent, a declarat, vineri, pentru AGERPRES, managerul instituţiei, Beatrice Mahler.

Ea afirma că a solicitat sprijinul DSP şi că nu se mai fac internări la Terapie Intensivă.

Alte două persoane infectate cu acinetobacter şi care sunt internate în unitatea medicală sunt în stare gravă.

„Este vorba despre două paciente. O pacientă mai în vârstă, care a făcut stop cardiac. A răspuns după cinci minute şi de atunci este cu stare gravă. Necesită suport inotrop pozitiv pentru a menţine tensiunea arterială. (…) Cealaltă pacientă, de 40 de ani, este cu stare generală extrem de gravă. Se ventilează foarte prost, ventilaţie mecanică, febrilă în continuare”, a precizat managerul.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Bombă în Pro TV. Măruță e OUT după 18 ani. Prima reacție a prezentatorului
Capital.ro
Data până când sunt permise centralele de apartament. Până când mai pot fi folosite în România
Playtech.ro
Care este diferența de preț pe factură dacă ridici temperatura în casă de la 19°C la 23°C în ianuarie 2026
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend