Plângeri la DNA împotriva lui Remus Vulpescu. Care sunt acuzaţiile aduse fostului şef al OPSPI

Mai multe firme au depus plângeri la DNA împotriva lui Remus Vulpescu, informează România TV. Fostul şef OPSPI este acuzat că s-a implicat personal în a favoriza mai mulţi agenţi economici care au participat la o licitaţie organizată săptămâna aceasta la Ministerul Finanţelor.
Romania TV
29 aug. 2013, 18:18
Plângeri la DNA împotriva lui Remus Vulpescu. Care sunt acuzaţiile aduse fostului şef al OPSPI

Mecanismul descris de aceste firme în plângerile depuse la DNA este extrem de ingenios şi implică mai mulţi lideri ai PNL. Mai exact, conducerea PNL ar fi promis mai multor filiale că le va alocaun număr de contracte la licitaţia organizată la minister. Cel desemnat să se ocupe de aceste angajamente a fost chiar Remus Vulpescu, mai susţine România TV.

Fostul şef OPSPI s-ar fi întâlnit personal cu reprezentanţii companiilor desemnate să fie introduse cu prioritate în sistemul on-line. Aceste întâlniri au avut loc la mai multe restaurante din Capitală. 

Reprezentaţii firmelor care au depus plângeri împotriva lui Remus Vulpescu suspectează că oameni din Ministerul Finanţelor au introdus în sistem datele companiilor favorizate, cu câteva secunde înaintea orei stabilite public ca start al înscrierilor online. Astfel, procurorii sunt chemaţi să verifice dacă IP-uri din Ministerul Finanţelor s-au conectat la adresa paginii electronice unde s-a desfăşurat respectiva licitaţie.

 

 

 

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Cel mai mare regret al cântăreței Nico! Are legătură cu trupa B.U.G. Mafia
Fanatik.ro
Denis Drăguș renunță la o avere pentru a semna cu FCSB! Câți bani vrea de la Trabzonspor
Capital.ro
Se introduce portofelul digital. Schimbare majoră pentru români și restul europenilor începând din 2027. Documentele care vor putea fi folosite direct pe telefon
Playtech.ro
Ce ar însemna pentru România intrarea în „junk”. Cum ar putea fi afectați direct românii, de la rate la taxe
Adevarul
Atac spectaculos în Marea Neagră. Ucrainenii au scufundat nava rusă „Izumrud”, implicată în incidentul din strâmtoarea Kerci
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine sunt cei doi alpiniști români găsiți morți în Alpii italieni. Emil și Cornel au căzut într-o crevasă la aproximativ 3.700 de metri altitudine
iamsport.ro
Mitică Dragomir șterge pe jos cu finanțatorul din SuperLiga: ”Vai de mine, am ținut cu el, dar nu îmi place! Ce să facă antrenorul?!”
MediaFlux
Când Bulgaria a încetat să fie gluma noastră și noi am devenit gluma Europei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?