PNL ameninţă că va boicota toate şedinţele de plen de la Cameră care vor fi conduse de Dragnea şi Iordache

Deputaţii liberali vor boicota toate şedinţele de plen al Camerei care vor fi conduse de Liviu Dragnea sau de Florin Iordache, până când cererile de revocare din funcţie a celor doi vor fi supuse votului, a anunţat joi purtătorul de cuvânt al PNL, Ionel Dancă, citat de Agerpres.
Romania TV
06 dec. 2018, 12:29
PNL ameninţă că va boicota toate şedinţele de plen de la Cameră care vor fi conduse de Dragnea şi Iordache

„În acest moment, atât Liviu Dragnea, cât şi Florin Iordache au pe ordinea de zi două cereri de revocare din funcţiile pe care le deţin în conducerea Camerei Deputaţilor. Această procedură trebuie finalizată cu un vot final în următoarea şedinţă de plen. Atâta timp cât pe ordinea de zi vor fi aceste cereri de revocare şi ele trebuie să fie pentru că au fost votate deja ieri, atât Liviu Dragnea, cât şi Florin Iordache nu pot conduce şedinţele Camerei Deputaţilor. (…) Vom boicota toate şedinţele de plen care vor fi conduse de Liviu Dragnea şi Florin Iordache, adică nu vom participa la aceste şedinţe, pentru că în acel moment comit un abuz”, a spus Dancă, la Palatul Parlamentului.

Acesta a menţionat că şedinţa Camerei de miercuri, în care Opoziţia a încercat să îi revoce din funcţie pe Dragnea şi Iordache, a fost „regulamentară”, iar Iordache trebuia să lase un alt vicepreşedinte să conducă plenul.

„Pentru revocarea din funcţie a preşedintelui Camerei există două situaţii distincte. Una – vizează retragerea sprijinului politic din partea grupului parlamentar care l-a propus în funcţie şi – a doua, care a fost invocată miercuri de PNL, este o încălcare a Constituţiei, pe care preşedintele Camerei a comis-o în momentul în care a refuzat convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului după protestele din 10 august”, a arătat Dancă.

Purtătorul de cuvânt al PNL a dat asigurări că fostul secretar general al PSD Marian Neacşu nu a participat la ”planul” privind revocarea celor doi, aşa cum a susţinut Liviu Dragnea, care, spune liberalul, „continuă să vadă asasinii de la Athenee Palace în orice acţiune împotriva sa”. 

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Andrei Caramitru știe cine va câștiga turul 2 al alegerilor: “Nu e nicio șansă”
Capital.ro
Tragedie cutremurătoare în lumea artistică. S-a stins o tânără actriță: Acum vei străluci pe cer...
Playtech.ro
Ce drepturi ai ca moștenitor dacă nu ești trecut în testament. Care sunt prevederile legale
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Cât câștigă un cuplu de români pe un vas de croazieră pentru „o muncă de doar trei luni de zile”
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Vreme va pune mari probleme în România. Cum va fi în turul 2 al alegerilor
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Cine trebuie să completeze Declarația unică 2025. Ce amenzi riști dacă nu depui formularul până la această dată
Cancan.ro
Această femeie a fost dată dispărută pe 7 iulie 1962. IREAL unde a fost găsită, acum, în 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Doliu în familia muzicii populare românești. Va rămâne mereu în amintirea românilor. Drum lin!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Prima reacție a lui Putin după rezultatul obținut de George Simion la prezidențiale
MediaFlux
O nouă epidemie gravă în Europa. Un virus dispărut de 50 de ani
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele