PNL cere suspendarea lui Traian Băsescu

Preşedintele PNL Crin Antonescu consideră atacul lui traian Băsescu la adresa justiţie un temei pentru a-i cere suspendarea, dar nu a precizat când va fi făcut acest lucru.
Romania TV
06 nov. 2011, 12:45
PNL cere suspendarea lui Traian Băsescu

Liderul PNL Crin Antonescu cere suspendarea preşedintelui Traian Băsescu. Antonescu a criticat declaraţiile şefului statului privind justiţia din România şi susţine că Băsescu s-a autoproclamat diriginte al puterii judecătoreşti.

„Ceea ce preşedintele Traian Băsescu a făcut în faţa judecătorilor este probabil (…) cel mai grav, cel mai important abuz, cea mai semnificativă încălcare a normelor fundamentale ale statului de drept şi ale regimului democratic din România. Lăsând la o parte, trecând cu brutalitate peste orice spirit şi peste litera Constituţiei, preşedintele s-a erijat, aşa cum s-a autocalificat, într-un diriginte care impune puterii judecărtoreşti ce trebuie să facă, cum trebuie să facă şi când trebuie să facă. Din punct de vedere politic, eu vreau să spun foarte clar că ceea ce a făcut preşedintele Traian Băsescu este complet inacceptabil într-un stat de drept, că este un motiv, un temei de declanşare a procedurii de suspendare şi ulterior demitere a preşedintelui şi că PNL, în numele căruia vorbesc, va fi parte a iniţierii acestei proceduri imediat ce ea va avea şansa politică să fie transpusă în realitate”, a declarat preşedintele PNL Crin Antonescu, în cadrul unei conferinţe de presă.

Întrebat când crede că această procedură se va demara, liberalul a precizat că „cel târziu după alegerile parlamentare, când România va avea un Parlament legitim”.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
La 28 de ani, Aryna Sabalenka a făcut anunțul, după ce și-a îndeplinit marele vis: ”Mi-a schimbat viața”
Capital.ro
Adrian Negrescu: Legea salarizării este necesară, dar a fost făcută „parcă cu ChatGPT”. Economistul avertizează asupra riscurilor
Playtech.ro
Unde vor învăța din toamnă elevii cu media 10 la Evaluarea Națională. Ce licee au ales cei mai buni candidați din țară
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în Tulcea! Cetățenii sunt avertizați asupra unor posibile căderi de obiecte din aer: „Adăpostiți-vă în beciuri”
iamsport.ro
Giovanni Becali l-a enervat la culme pe Costin Ștucan: ”Bă, dar ești chiar ultimul om?”
MediaFlux
Rusia ajută Iranul în războiul împotri va SUA. Atacurile Teheranului asupra unor instalații CIA ridică semne de întrebare (Reuters)
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România