PNL vrea să modifice legea privind reforma în sănătate după alegerile parlamentare. Anunţul lui Nelu Tătaru: „Putem face acest lucru”

Nelu Tătaru, ministrul Sănătăţii, a declarat că liberalii intenţionează ca după alegerile parlamentare să modifice legea 95/2006 în aşa fel încât spitalele importante să treacă din coordonarea Primăriilor în cea a Ministerului Sănătăţii.
Romania TV
04 iun. 2020, 05:11
PNL vrea să modifice legea privind reforma în sănătate după alegerile parlamentare. Anunţul lui Nelu Tătaru:

Întrebat miercuri de ce nu trec spitalele importante din subordinea primăriilor în cea a Ministerul Sănătăţii, Tătaru a explicat că trebuie schimbată legislaţia, însă în momentul de faţă PNL nu are majoritatea în Parlament pentru a face acest lucru.

„Ne gândim ca după următoarele alegeri parlamentare să putem face acest lucru. Avem în intenţie modificarea Legii 95 (95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii – n.r.), reforma în sănătate, tocmai pentru faptul că are peste 1.000 de modificări, nu mai ştim nici care este forma ei originală la câte modificări s-au făcut”, a afirmat ministrul Sănătăţii, pentru postul B1TV, citat de Agerpres.

Ministrul Sănătăţii despre nereguli privind achiziţiile din pandemie: Vreau să cred că nu e aşa

Nelu Tătaru a menţionat că, sub coordonarea premierului, s-au creat grupuri de lucru cu specialişti din Sănătate, atât din zona privată, cât şi din sistemul public, în care „se vine cu idei, cu perspective, pentru a modifica această lege”.

De asemenea, ministrul Sănătăţii a precizat că managerii de spitale din Bucureşti, care ţin de Ministerul Sănătăţii, vor fi evaluaţi.

Nelu Tătaru, despre epidemia de coronavirus: „După 15 octombrie, ne gândim că ar putea reapărea”

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Cu cine joacă U Cluj în turul 2 preliminar din Conference League după ce a fost eliminată de Dinamo Kiev din Europa League
Capital.ro
Inteligența artificială schimbă modul în care elevii învață. Profesorii recunosc că le este tot mai greu să evalueze cunoștințele reale
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
1.500 de euro lunar pentru tineri. Domeniile disponibile și pentru absolvenții din învățământul profesional și tehnic
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România