Poli Iaşi – Viitorul 1-2. Hagi, salvat pe final. VEZI CLASAMENTUL

Viitorul s-a impus, luni, pe terenul celor de la poli Iaşi, 2-1 în ultimul meci al etapei a 23-a din Liga 1. Trupa lui Gică Hagi a fost condusă, dar a întors meciul pe final cu două goluri marcate în ultimele 10 minute.

03 feb. 2020, 19:31

Poli Iaşi a deschis scorul prin Omoh, în minutul 2, iar pentru Viitorul au înscris Zoua, în minutul 80, şi Iancu, în minutul 84.

Partida a început, practic, de la 1-0. Omoh, unul dintre jucătorii aduși de Mircea Rednic în Copou, a deschis scorul după doar 2 minute, în urma unei faze fixe. Poli Iași n-a știut însă să țină de rezultat, iar Viitorul, o echipă mult mai experimentată și omogenă, a întors partida în decurs de 5 minute. În minutul 80, Zoua, ex-Astra Giurgiu, a restabilit egalitatea, pentru ca cinci minute mai târziu Iancu să înscrie golul decisiv.

Poli Iaşi: Rusu – Grădinaru, Klimavicius, Radu, Şerban – De Iriondo, Chacana (Breeveld ’58), Passaglia, Horşia (Zaharia ’87) – Omoh, Luckassen (A. Cristea ’74). Antrenor: Mircea Rednic

Viitorul: Căbuz – Boboc (Achim ’67), Mladen (Dussaut ’58), Ghiţă, de Nooijer – Ciobanu, Artean, Cristi Ganea – Iancu, Rivaldinho, Chiţu (Zoua ’46). Manager tehnic: Gheorghe Hagi

Arbitri: Marcel Bîrsan – Mircea Grigoriu şi Ciprian Danşa (Marian Barbu).