Poliţia anchetează cazul învăţătoarei din Sibiu care se află în concediu medical din septembrie

Poliţia din Sibiu anchetează modul în care o învățătoare din Sibiu a obținut certificatele medicale de la un medic din Argeș, informează sibiu100.ro. Femeia lipsește de la ore de la începutul anului, iar școala nu poate angaja o altă învățătoare.
Romania TV
30 ian. 2020, 08:02
Poliţia anchetează cazul învăţătoarei din Sibiu care se află în concediu medical din septembrie

Potrivit şeful Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Sibiu, Tiberiu Ivancea, poliţiştii verifică o învăţătoare şi pe medicul din Argeş care i-a emis certificate medicale, după ce mai mulţi părinţi ai copiilor din clasa învăţătoarei au cerut ajutorul IPJ Sibiu, potrivit Agerpres.

“Ne-am şi sesizat în baza unei audienţe pe care am avut-o ieri. Au fost la mine câţiva părinţi ai copiilor din clasa respectivă. Ne-am autosesizat şi am demarat verificări în sensul de a stabili autenticitatea sau veridicitatea acelor adeverinţe de concediu medical. Doar că acest lucru este de durată. Vom vedea care va fi rezultatul acestor verificări. Încă nu este un dosar penal, am demarat nişte verificări. Dacă indiciile pe care le găsim ne duc către un dosar penal, vom înregistra un dosar penal”, a spus şeful IPJ Sibiu, Tiberiu Ivancea.

Părinţii copiilor din clasa întâia, la care este învăţătoare Adela Achim, la Şcoala Gimnazială “Radu Selejan” din municipiul Sibiu, reclamă faptul că, din septembrie, aceasta a lipsit până zilele trecute, când a fost prezentă doar o zi, după care a anunţat că nu poate să mai vină la serviciu. Inclusiv miercuri, învăţătoarea a lipsit de la ore. Aceasta a anunţat şcoala că este bolnavă, prezentând certificate medicale eliberate de un medic din judeţul Argeş, cu diagnostice diferite.

Învăţătoarea verificată de poliţişti a acumulat de la începutul anului şcolar şi până în prezent 76 de zile de concediu medical, potrivit şefului Inspectoratului Şcolar Judeţean Sibiu, Alexandru Dumbravă. Acesta a menţionat că şcoala a apelat la ajutorul altor învăţători, chiar şi la ajutorul femeii de serviciu, ca să fie supravegheaţi copiii.

Potrivit conducerii şcolii, în mai multe rânduri, Adela Achim a anunţat şcoala, pe mail, la ora 8.00 dimineaţa, că s-a îmbolnăvit şi va lipsi o săptămână.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Când s-a produs singurul blackout din istoria României. „Pagubele au fost duble faţă de cele provocate de cutremurul din 1977”
Capital.ro
Adevărul despre căderea regimului comunist. S-a aflat ce a făcut Ion Iliescu: A patronat acea nebunie, nepăsându-i că mor ceilalți
Playtech.ro
Soluții ieftine pentru încălzirea casei iarna 2025: Metode eficiente care te ajută să plătești mai puțin la facturi
Adevarul
Gazetarul Cristian Tudor Popescu explică „la ce e bună Catedrala”: „E o clădire folositoare poporului român”
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Manuela are 45 de ani și are probleme pentru că e „prea atrăgătoare”
kanald.ro
Cine sunt cei doi turiști care au murit, după ce au căzut în gol sute de metri în Munții Făgăraș! O a treia persoană a fost salvată în ultima clipă
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
”Îi trimit dracii ca să mă ispitească”. Gigi Becali, implicat în mijlocul unui scandal chiar în fața palatului său!
MediaFlux
A apărut noul calendar ortodox 2026. Pe ce dată pică Floriile, Paștele și Rusaliile anul următor
stirilekanald.ro
VIDEO Imagini terifiante în Catedrala Neamului! A căzut de la 60 de metri înălțime, lângă intrare
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi