Poliţia de Frontieră nu face estimări privind numărul de persoane care sosesc în România ca să participe la evenimente

Poliţia de Frontieră nu face estimări privind numărul de persoane care sosesc în România pentru a participa la evenimente publice sau alte activităţi, cetăţenii români şi ai UE nefiind întrebaţi asupra acestui fapt, precizează IGPF.
Filip Stan
09 aug. 2018, 13:27
Poliţia de Frontieră nu face estimări privind numărul de persoane care sosesc în România ca să participe la evenimente

Un miting de amploare la care urmează să participe şi mai mulţi români care trăiesc în străinătate a fost anunţat pentru ziua de vineri, de la ora 17.00, în Piaţa Victoriei.

„Situaţia publicată în această dimineaţă pe site-ul instituţiei este o informare transmisă zilnic în legătură cu numărul de persoane, cetăţeni români şi străini, care au intrat/ ieşit în/ din România în ultimele 24 de ore. Cifra de 221.700 reprezintă numărul total al persoanelor, de toate cetăţeniile, care au intrat şi au ieşit în/ din ţară în ultimele 24 de ore, nu doar numărul cetăţenilor români care au intrat în România. De asemenea, această cifră se înscrie în media perioadei calendaristice în care ne aflăm, când mulţi cetăţeni români aflaţi în afara graniţelor ţării se întorc în România pentru a petrece concediul alături de familie, respectiv aleg să-şi petreacă vacanţa în afara graniţelor ţării”, se arată în comunicatul citat.

Poliţia de Frontieră menţionează că, anul trecut, în aceeaşi dată (8 august 2017) au intrat şi ieşit din România un număr de 196.600 de persoane, iar la data de 7 august au tranzitat frontierele ţării 231.000 de persoane. 

Vezi şi: Europarlamentarul Maria Grapini, mesaj jignitor la adresa Diasporei: „Fără certificat de prost nu puteţi participa la miting!”

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?