Poliţia italiană a confiscat 283 de kilograme de cocaină, cu o valoare de 60 de milioane de euro

Poliţia financiară italiană a anunţat miercuri confiscarea a 283 de kilograme de cocaină pură, în valoare de aproximativ 60 de milioane de euro pe piaţa neagră, ascunse într-un container ce transporta banane.
Romania TV
20 nov. 2013, 13:19
Poliţia italiană a confiscat 283 de kilograme de cocaină, cu o valoare de 60 de milioane de euro

Drogurile, confiscate din portul Genova (nord), „erau destinate pieţei ilegale din centrul Italiei şi, în cazul vânzării en detail, ar fi adus venituri de 60 de milioane de euro”, precizează un comunicat.

„Suspiciunile anchetatorilor” au fost generate de faptul că expeditorul era un exportator al Republicii Dominicane care nu a operat niciodată până acum în portul Genova şi pentru că adresa importatorului era formulată generic pentru Ascoli Piceno, în provincia Marche, în centrul Italiei.

Graţie scannerelor, poliţiştii şi vameşii au descoperit ascunse în containerul cu fund dublu „241 de pachete de cocaină de o calitate şi o puritate ridicată cu o greutate totală de aproximativ 283 de kilograme”.

Ancheta continuă pentru identificarea persoanelor implicate în acest trafic de droguri, conchide poliţia financiară.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Cum a câştigat Dumitru Dragomir o turmă de oi la poker: “Am mai luat un măgar şi un câine!”
Capital.ro
Codul Rutier 2026. Șoferii care trebuie să își reînnoiască permisul la fiecare trei ani. Unde s-ar putea introduce teste obligatorii de vedere
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
„Faceți din Putin obstacolul” – sfaturile unui diplomat american veteran pentru Zelenski înaintea întâlnirii cu Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Radu Banciu, necruțător! L-a numit ”dezamăgirea anului” pe cunoscutul antrenor român: ”A devenit mai ridicol!”
MediaFlux
Românii ar putea beneficia de un nou tip de concediu plătit. Ce prevede proiectul
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend