Poliţistă de frontieră ÎMPUŞCATĂ în timpul unui exerciţiu de trageri

O poliţistă de frontieră s-a împuşcat din greşeală în timpul unui exerciţiu de trageri, informează România TV. Femeia a fost internată la spitalul din Huşi, unde a fost operată. Starea ei este stabilă.
Romania TV
28 mai 2012, 07:59
Poliţistă de frontieră ÎMPUŞCATĂ în timpul unui exerciţiu de trageri

Un exerciţiu de trageri efectuat la sfârşitul săptămânii s-a încheiat prost pentru o poliţistă de frontieră din judeţul Vaslui. Aflată în poligon, femeia a fost rănită la picior după ce arma i s-a descărcat accidental.

În timpul unei trageri din genunchi, glonţul s-a blocat, iar arma nu a percutat. Când a încercat să vadă ce s-a întâmplat, pistolul poliţistei s-a descărcat accidental, iar glonţul i-a pătruns prin coapsă şi a ieşit prin gambă.

Femeia a fost transportată la spitalul din Huşi, unde rana i-a fost curăţată, iar apoi a fost supusă unei intervenţii chirurgicale, muşchiul fiindu-i zdrobit. Starea femeii este stabilă.

Serviciul Teritorial al Poliţiei de Frontieră Vaslui a declanşat o anchetă în acest caz.

Poligonul unde a avut loc incidentul se află la câţiva kilometri de municipiul Huşi şi aparţine Ministerului Apărării Naţionale, fiind utilizat însă şi de poliţiştii de frontieră din Vaslui.