Poliţiştii au deschis focul pentru a prinde un bărbat suspectat că a furat 50.000 de lei

Un bărbat de 69 de ani suspectat de furt calificat şi tentativă la această infracţiune, cu un prejudiciu de 50.000 de lei, a fost prins de poliţiştii din Capitală, fiind reţinut. În timpul acţiunii poliţiştilor el a încercat să fugă, astfel că unul dintre poliţişti a tras un foc de avertisment în plan vertical, fără a exista persoane rănite.
Romania TV
13 iun. 2019, 14:39
Poliţiştii au deschis focul pentru a prinde un bărbat suspectat că a furat 50.000 de lei

Miercuri, poliţişti de la Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 4, au pus în aplicare un mandat de aducere pe numele unui bărbat, în vârstă de 69 de ani, bănuit de săvârşirea a două infracţiuni, furt calificat din locuinţă şi tentativă la furt calificat, cu prejudiciu estimat la 50.000 de lei.

Astfel, în jurul orei 19.00, poliţişti din cadrul Serviciului Investigaţii Criminale – Poliţia Sectorului 4, cu sprijinul poliţiştilor din cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale şi ai Serviciului de Poliţie Canină, au pus în aplicare un mandat de aducere cu autorizaţie de pătrundere într-un număr de 20 de imobile din judeţul Ilfov, unde existau indicii că s-ar putea ascunde bărbatul.

În cadrul acţiunii, în curtea unui imobil, el a fost prins în timp ce încerca să fugă, astfel că, pentru prinderea şi imobilizarea acestuia, unul dintre poliţişti a tras un foc de avertisment în plan vertical, fără a rezulta victime sau pagube materiale.

Bărbatul a fost imobilizat şi dus la sediul Serviciului de Investigaţii Criminale – sector 4. În urma probatoriului s-a stabilit că, în 4 aprilie, ar fi pătruns într-o locuinţă din sectorul 4, de unde ar fi sustras o sumă de bani, bijuterii şi ceasuri de colecţie, iar 21 aprilie ar fi încercat să pătrundă într-un apartament din sectorul 2.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracţiunii de furt calificat şi tentativă la furt calificat, bărbatul fiind reţinut şi urmând a fi prezentat magistraţilor.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Marius Constantin, imagini unice cu soția sa, cântăreața Miruna Lazea. ”Minunați”
Capital.ro
Taxă pentru proprietarii de mașini. Schimbarea pe care mii de șoferi trebuie să o știe. Plata care se face exclusiv online
Playtech.ro
Card sau cash? Metoda de plată care te face să cheltui mai mulţi bani în fiecare lună
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
Fotbalistul român i-a închis telefonul în nas lui Giovanni Becali: ”Vreau să îți schimb viața!”
MediaFlux
Schimbări majore la Bacalaureat din 2030! Decizia Ministerului Educației merge spre publicarea în Monitorul Oficial
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?