Poliţiştii au găsit, în ultima săptămână, 180 de persoane date în urmărire

Poliţiştii au depistat, în ultima săptămână, 180 de persoane care erau dispărute sau pe numele cărora existau mandate emise de instanţele de judecată.
Romania TV
27 mai 2017, 07:02
Poliţiştii au găsit, în ultima săptămână, 180 de persoane date în urmărire

Conform unui comunicat al Poliţiei Române, în perioada 19 – 25 mai, poliţiştii din întreaga ţară au depistat 108 persoane semnalate ca fiind dispărute, dintre care 71 de minori. Aceştia au fost încredinţaţi familiilor sau internaţi în centre pentru minori şi nu au fost victime ale vreunei infracţiuni.

De asemenea, au fost depistate 72 de persoane urmărite în temeiul legii. Dintre acestea, 58 aveau emise pe numele lor mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, 8 aveau mandate de arestare preventivă, 4 persoane aveau emise pe numele lor mandate europene de arestare, iar 2 aveau emise sentinţe de internare în unităţi medicale de specialitate.

Astfel, poliţiştii din Bucureşti au depistat, în Capitală, în 23 mai, un bărbat, de 20 de ani, din localitatea Clejani, judeţul Giurgiu, care se sustrăgea arestării preventive pentru comiterea infracţiunii de omor. Acesta a fost încarcerat în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă al Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti.

Un alt bărbat, de 24 de ani, din municipiul Roşiorii de Vede, care se sustrăgea arestării preventive pentru comiterea  infracţiunii de tentativă de omor a fost depistat, tot în 23 mai, de poliţiştii din Teleorman, în Alexandria, fiind încarcerat în Arestul IPJ Teleorman.

Şi în 24 mai, poliţiştii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Cluj au depistat un bărbat, de 30 de ani, din municipiul Cluj-Napoca, care se sustrăgea executării unei pedepse de 2 ani şi 4 luni pentru comiterea infracţiunii de constituire în grup organizat şi efectuarea de operaţiuni cu substanţe psihotrope. Bărbatul a fost încarcerat în Penitenciarul Gherla.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Trecutul tulburător al hotelului din Tbilisi unde stau Gică Hagi şi jucătorii naționalei României. De la refugiați, la luxul de 5 stele. Foto
Capital.ro
Noul tip de buletin introdus în China. Roboții primesc acte de identitate. Vor fi urmăriți în permanență cu un sistem de monitorizare
Playtech.ro
Weekendul 5-7 iunie 2026 în București: ghidul complet pentru ieșiri cu filme, teatru și activități pentru copii
Adevarul
O fată de 15 ani a fost omorâtă după ce a refuzat să se mărite cu un văr. Calvarul prin care a trecut adolescenta
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Fostul golgheter din SuperLiga, dezvăluire terifiantă: ”Cei care au plecat în seara aceea au fost omorâți toți”
MediaFlux
Rusia amenință direct România. Putin e nervos din cauza dronei prăbușite în Galați
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți