Poliţiştii care nu au salvat-o pe Alexandra după apelul la 112, daţi afară din sistem

Poliţiştii care nu au salvat-o pe Alexandra Măceşanu după apelul la 112 au fost daţi afară din sistem. Oamenii legii au fost audiaţi, luni, 3 februarie, de membrii Comisiei de Disciplină din Poliţia Română, potrivit România TV. În urma anchetei s-a decis ca Nicolae Alexe, fostul şef adjunct din IPJ OLT, să fie dat afară din Poliţie, a anunţat ministrul de Interne Marcel Vela, în şedinţa de Guvern. Pedepsit a fost şi Constantin Pistol, şeful Biroului de Investigatii Criminale, cel care a vorbit cu Alexandra timp de 20 de minute la 112. Acesta nu va mai putea avansa în grad în următorii trei ani. Mai sunt încă poliţişti în cercetarea disciplinară, printre care şi Ionel Sârbu, fostul adjunct de la IPJ Olt. 
Romania TV
04 feb. 2020, 12:25
Poliţiştii care nu au salvat-o pe Alexandra după apelul la 112, daţi afară din sistem

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunţat marţi, la începutul şedinţei de Guvern, că Nicolae Alexe, şef adjunct al IPJ Olt în momentul dispariţiei Alexandrei Măceşanu, a fost destituit din Poliţie.

„Ieri s-a finalizat materialul în Consiliul de Disciplină, astăzi inspectorul general al IGPR a emis decizia de destituire din poliţie pentru adjunctul şef al IPJ Olt, cel care a fost la comanda acţiunii în ziua tragică, Nicolae Alexe. Urmează şi ceilalţi care sunt în concedii medicale” , a anunţat ministrul de interne, Marcel Vela, la începutul şedinţei de Guvern.

Prim-ministrul Ludovic Orban i-a cerut să verifice situaţia acestor concedii medicale.

„Am solicitarea către dumneavoastră să îi verificaţi. Au intrat în concediu medical. Trebuie verificaţi inclusiv dacă nu sunt bolnavi închipuiţi şi au dispărut de la locul de muncă ca să fugă de consecinţele neîndeplinirii au îndeplinirii defectuoase a atribuţiilor de serviciu”, a spus Orban.

Cei opt poliţişti implicaţi în cazul de la Caracal şi-au susţinut nevinovăţia până în ultimul moment în faţa Comisiei de disciplină. Printre sancţiunile pe care aceştia puteau să le primeasă se numără: avertismentul, mustrarea scrisă, mânarea promovării în grade profesionale sau funcții superioare, pe o perioadă de 1-2 ani, retrogradarea din funcție până la cel mult nivelul de bază al gradului profesional deținut şi destituirea din funcția publică avută.

Citeşte şi: Cei mai cunoscuţi dintre cei opt poliţişti acuzaţi sunt Constantin Pistol, poliţistul care a stat de vorbă timp de 20 de minute cu Alexandra la telefon şi Nicolae Alexe, poliţistul care ocupa o funcţie extrem de importantă, fiind adjunctul IPJ Olt, care nu a fost găsit în momentul în care colegii îl sunau.

Cei mai cunoscuţi dintre cei opt poliţişti acuzaţi sunt Constantin Pistol, poliţistul care a stat de vorbă timp de 20 de minute cu Alexandra la telefon şi Nicolae Alexe, poliţistul care ocupa o funcţie extrem de importantă, fiind adjunctul IPJ Olt, care nu a fost găsit în momentul în care colegii îl sunau.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Unde și-a făcut Simona Halep cumpărăturile pentru Paște. Brandul celebru vizitat de fostul lider mondial din tenis
Capital.ro
Mașinile care primesc interdicție. Taxă de 1.000 de lei pentru intrare în oraș. Cine sunt cei care plătesc începând cu 15 aprilie
Playtech.ro
Primele consecințe pentru Ungaria după căderea lui Viktor Orban. Semnalul...
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 de ani și-au pierdut viața în seara de Paște, după ce s-au izbit puternic de un copac. Se îndreptau spre Lacul Snagov în momentul tragediei
iamsport.ro
Magia lui Gică Hagi: cum a reușit să revitalizeze un jucător considerat terminat: ”Sunt Hagi! Sună-mă când poți”
MediaFlux
PAPARAZZI Marina Dina, o zi de mall alături de un bărbat misterios după ce s-a întors de la Survivor! Îmbrățișări, cafele și cumpărături FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj