Poliţiştii de frontieră au descoperit peste 500.000 de lei îngropaţi în grădina unor suspecţi de contrabandă cu ţigări

Poliţiştii de frontieră constănţeni au descoperit îngropaţi în grădina unor suspecţi de contramabdă cu ţigări peste 500.000 de lei. Oamenii legii au confiscat banii, dar şi 22.000 de pachete de ţigări şi trei autoturisme. Două dintre persoanele implicate au fost reţinute şi vor fi prezentate instanţei cu propunere de arestare preventivă.
Romania TV
30 ian. 2018, 07:33
Poliţiştii de frontieră au descoperit peste 500.000 de lei îngropaţi în grădina unor suspecţi de contrabandă cu ţigări

Lucrătorii de poliţie judiciară din cadrul Serviciului Combaterea Migraţiei Ilegale şi Infracţionalităţii Transfrontaliere al Gărzii de Coastă au identificat, pe raza localităţilor Ovidiu şi Medgidia, două autoturisme în care se aflau trei persoane, cu vârste cuprinse între 30 şi 63 de ani, domiciliate pe raza judeţului Constanţa, despre care existau date că sunt implicate în activităţi de contrabandă.

La controlul efectuat asupra celor două autoturisme a fost găsită cantitatea de  200.000 de ţigarete, marca Ashima, fără a deţine documente justificative, precum şi suma de 5.705 lei.

“În vederea identificării locaţiilor unde au fost depozitate ţigările de contrabandă, poliţiştii de frontieră, sub coordonarea procurorului învestit în cauză din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanţa, au pus în aplicare trei mandate de percheziţie domiciliară, emise de Judecătorul de Drepturi şi Libertăţi din cadrul Judecătoriei Constanţa – Secţia penală, ocazie cu care a fost identificată cantitatea de 235.400 ţigarete de contrabandă, mărcile Ashima, Marble, Palace, Rothmans şi L&M, precum şi 3.100 bucăţi materiale pirotehnice”, se arată âîn comunicat.

De asemenea, în urma activităţilor desfăşurate în cauză a fost descoperită suma de 515.805 lei, ce se afla îngropată în grădina unuia dintre imobilele percheziţionate.

Oamenii legii au confiscat în total aproape 22.000 de pachete de ţigări de contrabandă, 3.100 bucăţi materiale pirotehnice, evaluate la 4.650 de lei, suma de 515.805 lei, şi au fost indisponibilizate trei autoturisme, evaluate la 85.100 lei.

În cauză sunt cercetate patru persoane, cu vârste cuprinse între 30 şi 63 de ani, pentru săvârşirea infracţiunii de contrabandă, iar pentru două dintre acestea a fost emisă ordonanţă de reţinere pentru 24 de ore, urmând să fie prezentate instanţei cu propunere de arestare preventivă.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Schimbare importantă pentru afacerea care i-a adus 400 de milioane de euro lui Ion Țiriac. Toți vor fi încântați
Capital.ro
Marele actor a murit! A jucat în Back to the Future și Top Gun. Doliu în teatru, televiziune și film
Playtech.ro
Adio, buletin de plastic. Actele se mută pe telefon și ajung și în România
Adevarul
Profilul șoferului de ridesharing. Cât câștigă, în realitate, un șofer în România
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alexandra, o tânără fotbalistă, a încetat din viață la doar 20 de ani: „Cât de mult ne va lipsi..”
iamsport.ro
Prunea și-a văzut fostul jucător în ipostaze intime cu alt bărbat și a rămas șocat: ”Era să cad sub masă! Nu am mai văzut așa ceva niciodată”
MediaFlux
PAPARAZZI Iulia Albu, la Spitalul SRI cu Mike! Cuplul proaspăt împăcat se tratează în secret FOTO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj