Poliţiştii locali din Timişoara vor fi dotaţi cu aparate care îi ajută să vorbească 74 de limbi străine

Politistii locali participa de mai mult timp la cursuri de limba engleza care sa ii ajute sa comunice mai bine cu turistii straini care viziteaza orasul, iar din 2021, cand Timisoara va deveni Capitala Culturala a Europei, consilierii locali vin in ajutorul agentilor cu aparate revoluţionare, care îi vor ajuta să se poată înţelege cu turiştii în 74 de limbi şi dialecte străine.
Romania TV
28 feb. 2020, 14:53
Poliţiştii locali din Timişoara vor fi dotaţi cu aparate care îi ajută să vorbească 74 de limbi străine

În şedinţa de plen de vineri a Consiliului General al Municipiului Timişoara, înainte de a fi votat bugetul oraşului pe 2020, consilierul Simion Mosiu a propus un amendament.

„Cred că am putea fi puţin mai practici şi aş dori să vin în întâmpinarea agenţilor cu un mic gadget, translator de buzunar, care traduce în jur de 74 de limbi şi dialecte. L-am testat şi cred că ar fi un obiect util şi foarte operativ pe care să îl aibă în dotare agenţii de la Poliţia Locală”, a spus Simion Mosiu.

Consilierii locali au votat în unanimitate amendamentul şi chiar a fost alocată suma necesară pentru cumpărarea a 12 asemenea aparate, care să fie apoi date poliţiştilor locali. Astfel, pe lângă uniforme noi şi cursurile de engleză, agenţii Poliţiei Locale vor beneficia şi de aceste noi dispozitive.

„Poliţiştii locali ai Timişoarei fac cursuri de engleză, dar propunerea e foarte bună şi cred că o înţelegeţi. Eu am folosit Google Translate pentru traducere pe voce şi funcţionează destul de bine. Acel dispozitiv este extraordinar. Chiar e aşa de bun cum e prezentat. Am reuşit să comunic cu taximetrişti de diferite provenienţe, Pakistan, India sau Bangladesh, cu ajutorul lui Google Translate. Eu vorbeam la telefon, îl îndreptam spre ei şi funcţiona. Se făcea o traducere destul de corectă. Un dispoizitiv de acest gen ne va face şi cinste şi ne vom mândri cu aşa ceva”, a spus şi primarul Nicolae Robu.

Citeşte şi: Una dintre persoanele decedate în accidentul din Olt a fost condamnată pentru trafic de droguri. Se afla sub control judiciar

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
România mai are un reprezentant la Campionatul Mondial 2026! Și-a făcut poză pe gazon chiar înaintea meciului
Capital.ro
Ce tip de angajați sunt tot mai căutați în umbra inteligenței artificiale
Playtech.ro
Problema din locuință care a generat mii de dosare de daună. Mulți români s-au trezit cu pagube neașteptate
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece