Polonia, grav afectată de ninsorile puternice

Polonia se află sub zăpadă. Patru oameni au murit în ultimele zile, iar bilanţul de la începutul iernii se ridică la 101 morţi. În plus, în mai multe zone din ţară sunt probleme cu încălzirea şi alimentarea cu energie electrică.
Romania TV
23 ian. 2013, 07:22
Polonia, grav afectată de ninsorile puternice

Ninsorile puternice au afectat Polonia. În plus, temperaturile au scăzut sub minus 10 grade Celsius. Astfel, Ministerul de Interne a cerut populaţiei grijă sporită, în special în ceea ce priveşte copiii, bătrânii şi persoanele fără adăpost. De la începutul anului, 19 oameni au murit de frig în ţară. Alţi 62 şi-au pierdut viaţa în decembrie, iar 20 în octombrie şi noiembrie. În prezent, pericolul este cu atât mai mare cu cât reţeaua de termoficare a cedat în mai multe zone.

Ninsoarea a afectat şi transporturile. Pe aeroporturi, echipajele de deszăpezire lucrează în trei schimburi pentru a curăţat zăpada de pe piste.

„Un potenţial risc este că prea multă ninsoare ar putea să ne împiedice să mai primim zboruri (…) aceste situaţii sunt foarte rare, pentru că avem mult timp între operaţiuni şi avem capacitatea de a pregăti aeroportul pentru aterizarea curselor”, a declarat Tomasz Skora, angajat al aeroportului Wroclaw.

Numeroase drumuri din ţară sunt acoperite cu zăpadă, astfel că traficul este îngreunat.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Florin Prunea, amendat de Pro TV pentru dezvăluirile despre Desafio? Cum a reacționat fostul fotbalist
Capital.ro
Reguli la bloc în 2025. Documentul pentru întreținere care provoacă dispute cu asociația de proprietari. Termenul este 60 de zile
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde