Polonia refuză să adopte euro în 2015, dar vrea să îndeplinească până atunci criteriile fiscale”

Oficialii guvernamentali de la Varşovia au anunţat că Polonia nu intenţionează să adopte euro în 2015, dar trebuie să îndeplinească până atunci criteriile privind deficitul, transmit Reuters şi AP.
Romania TV
31 ian. 2012, 12:53
Polonia refuză să adopte euro în 2015, dar vrea să îndeplinească până atunci criteriile fiscale

Ministrul polonez de finanţe Jacek Rostowski a negat luni la Bruxelles că Polonia intenţionează să adopte euro în 2015, după ce un reprezentant al UE a declarat că Varşovia şi-a fixat această dată pentru a renunţa la zlot.

Martin Schulz, preşedintele Parlamentului European, a afirmat înaintea summitului liderilor UE că premierul polonez Donald Tusk şi-a exprimat speranţa că Polonia se va alătura zonei euro în următorii trei ani.

‘Nu avem astfel de planuri’, a afirmat Rostowski, adăugând că Polonia ar putea îndeplini până atunci criteriile privind deficitul, necesare aderării la euro, dar este puţin probabil să realizeze stabilitatea zlotului până în 2015, de asemenea o cerinţă pentru a intra în zona euro.

‘Vrem să îndeplinim criteriile fiscale’, a afirmat oficialul polonez. Acesta a explicat că în 2015 deficitul bugetar al Poloniei ar trebui să scadă sub 1% din PIB, de la 5,6% din PIB în 2011.

De la debutul crizei financiare mondiale în 2008, zlotul polonez s-a depreciat în raport cu valutele considerate sigure, inclusiv euro. Acest lucru a făcut exporturile poloneze mai puţin scumpe pentru cumpărătorii din străinătate şi a contribuit la menţinerea creşterii economice, Polonia fiind singurul stat membru al UE care a evitat recesiunea.

Şi şeful statului lituanian, Dalia Grybauskaite, a anunţat în 2 ianuarie că Lituania nu va adopta probabil euro în 2014. Guvernul de centru-dreapta, la putere la Vilnius, şi-a propus intrarea în zona euro în 2014, dar a devenit din ce în ce mai prudent în contextul crizei datoriei care ameninţă însăşi existenţa euro. Pentru unii analişti, ar trebui aşteptat anul 2016 sau 2017 pentru acest obiectiv.

Pe fondul problemelor cu care se confruntă zona euro, premierul ceh Petr Necas a refuzat să fixeze o dată pentru adoptarea monedei euro în timpul mandatului său, care se încheie în 2014.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Când a aflat Alina Pușcău că suferă de o boală necruțătoare! Momentul în care au apărut primele simptome
Fanatik.ro
Meme Stoica, anunț despre transferul noului atacant la FCSB: „E chestiune de zile”. Exclusiv
Capital.ro
Adrian Negrescu: România a trecut testul Fitch, dar urmează evaluarea Moody’s peste câteva zile
Playtech.ro
Ce aparate consumă cel mai mult curent în timpul caniculei. Cum poți reduce factura la energie
Adevarul
De ce Dunărea continuă să scadă, deși România nu a fost ferită de ploi. Explicațiile directorului de prognoză INHGA: „La prima vedere, într-adevăr, pare un paradox”
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fotbalul românesc este îndoliat! S-a stins din viață Silviu Stănescu, fostul antrenor al Universității Craiova
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Se elimină plafonul pentru analize decontate. Anunțul șefului Casei Naționale de Asigurări de Sănătate
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România