Poluare masivă în Bucureşti, după incendiul de la Dragonul Roşu. Garda de Mediu anunță depăşire de patru ori a valorii maxim admise

Comisarul general al Gărzii Naţionale de Mediu, Andrei Corlan, a anunţat, miercuri, că în urma incendiului puternic de la Complexul Dragonul Roşu, din Bucureşti, s-a înregistrat o poluare masivă a aerului, cel mai afectat fiind cartierul Berceni, din sudul Capitalei, unde în cursul dimineţii s-a înregistrat o depăşire momentană de patru ori a valorii maxim admise.
Alina Costache
27 aug. 2025, 12:56
Poluare masivă în Bucureşti, după incendiul de la Dragonul Roşu. Garda de Mediu anunță depăşire de patru ori a valorii maxim admise

Poluare masivă în Bucureşti, după incendiul de la Dragonul Roşu. Cel mai afectat este sudul Capitalei.

„Având în vedere direcţia în care bate vântul, zona cea mai expusă este sudul Capitalei, cartierul Berceni, unde am înregistrat, în această dimineaţă, un vârf de 200 de micrograme pe metru cub, ceea ce înseamnă o depăşire momentană de patru ori a valorii maxime. La acest moment, incendiul este localizat şi, deşi avem valoare ridicate, ele sunt într-o uşoră scădere”, a declarat, miercuri, la Digi 24, comisarul general de mediu, Andrei Corlan.

Comisarul general de mediu a spus că aşteaptă finalizarea „părţii de intervenţie” pentru a demara inspecţia.

„În funcţie de rezultatul prezentat de cei de la ISU, dacă operatorul în cauză nu a luat toate măsurele de prevenţie, astfel încât să protejeze aeru, ca întreg, mai ales dacă vorbim de o depăşire riscă sancţiuni contravenţionale şi totodată, din informaţiile preliminare, neoficiale, înţelegem că este un depozit de jucării, dar dacă în incinta acelui depozit au fost stocate şi altfel de materiale, cum ar fi substanţe sau preparate chimice periculoasee, era necesară o autorizaţie de mediu şi riscă să fie aplicată o sancţiune de 60.000 de lei şi sistată activitatea comercială la punctul respectiv”, a precizat Corlan.

Citește și: Minune după incendiul la Dragonul Roșu. O icoană cu chipul Mântuitorului a rămas neatinsă de flăcări

Acesta a adăugat că, în condiţiile în care acolo era un depozit de jucării, „plin”, a fost resimţit un miros înţepător de ”plastic ars”, care a creat clar un „disconfort”.

„Vorbim de 3.800 de metri pătraţi, un depozit plin. Am resimţit şi eu mirosul, şi colegii mei, un miros puternic înţepător de plastic ars, poate să fie un disconfort. Dar pentru a face afirmaţii fundamentate, aşteptăm concluzia celor de la ISU. Aştept concluzia colegilor mei de la Comisariatul Judeţean Ilfov”, a explicat Corlan.

Potrivit comisarului general de mediu, autolaboratorul Agenţiei de Protecţie a Mediului este amplastat şi monitorizează în timp real evoluţia calităţii aerului, iar din oră în oră se fac update-uri, iar populaţia va fi informată „pas cu pas” dacă există „riscuri pentru sănătate”.

Citește și: Descoperire şocantă în Vrancea: 23.300 de bancnote false în valoare de 4,1 milioane de euro

Comisarul general al Gărzii de Mediu a mai spus că, dacă incendiul va fi lichidat în scurt timp, „probabil” aerul ar trebui „să se limpezească” şi să devină din nou „respirabil” „undeva până la jumătatea zilei”.

Marţi seară, la un spaţiu de depozitare din complexul ”Dragonul Roşu” din Bucureşti a izbucnit un incendiu care s-a manifestat cu degajări mari de fum. Focul a cuprins iniţial circa 2.000 de metri pătraţi, cu risc de propagare la alte spaţii de depozitare. Structura clădirii s-a prăbuşit parţial şi a fost emis mesaj RO-Alert pentru avertizarea populaţiei, din cauza fumului. Nu s-au înregistrat victime.

Incendiul a fost localizat în jurul orei 2.30, potrivit ISU Bucureşti – Ilfov, care a precizat că focul s-a manifestat pe o suprafaţă de 3.800 de metri pătraţi. În cursul zilei de miercuri, vor fi îndepărtate elementele care au ars, cu ajutorul buldo-excavatoarelor, pentru a facilita accesul la focarele acoperite de pereţii prăbuşiţi ai depozitului. Zece autospeciale de stingere vor rămâne în zonă.

”Incendiul a fost localizat în jurul orei 02:30. Suprafaţa de manifestare a fost de 3800 mp. Au acţionat 28 de autospeciale de stingere”, au transmis reprezentanţii ISU.

Forţele de intervenţie au fost suplimentate cu efective din turele libere, pentru a susţine efortul pompierilor angrenaţi în misiunea de stingere a incendiului, de protecţie a vecinătăţilor şi de alimentare permanentă cu apă din afara obiectivului afectat.

Conform ISU Bucureşti – Ilfov, au fost protejate de incendiu halele învecinate, a căror suprafaţă desfăşurată este considerabil mai mare decât cea afectată.

DailyBusiness
Cum arată interiorul casei construite de Adela Popescu și Radu Vâlcan la țară. Actrița, încântată de rezultat
Spynews
Veste de ultimă oră pentru Bianca Drăgușanu și Chef Foa! Ce fac magistrații din București
Bzi.ro
Lora a făcut senzație pe plajă, la 43 de ani! Costumul de baie minuscul și poziţiile provocatoare au atras multe priviri! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Dumitru Dragomir a ales cel mai bun jucător din România: “Aş da 10 milioane de euro pe loc! E peste Louis Munteanu, peste toţi”
Capital.ro
A murit cea mai iubită actriță a țării. Ne-a părăsit mult prea devreme. Odihnește-te în pace!
Playtech.ro
Accident cumplit pe Valea Oltului: 7 persoane implicate, un copil de 3 ani a murit, iar 6 au ajuns la spital
Adevarul
Migrația, noul pariu electoral al AUR, după modelul partidelor suveraniste din Vest
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Noua ordine mondială. Ce acord pregăteşte Trump cu Putin
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Protest național pe 8 septembrie! Sindicaliștii din educație cer boicotarea noului an școlar
Cancan.ro
Andi Moisescu a divorțat de Olivia Steer! A părăsit-o după 22 de ani
iamsport.ro
Mircea Lucescu a răbufnit: ”Piața e invadată de produse străine, noi ce mai avem?”
MediaFlux
Bulgaria ia fața României! Gigantul european Rheinmetall va produce proiectile și praf de pușcă de 1 miliard de euro în țara vecină
stirilekanald.ro
Costi, soția lui și un alt cuplu, morți în urma unui accident rutier, în Germania. Noua mașină i-a devenit sicriu românului și familiei lui
Secretele ardeilor copti. Fiecare gospodina trebuie sa afle