Ponta acuză o înţelegere între PSD şi PNL de a nu avea alegeri în două tururi şi preşedinte de CJ dintre consilieri

Preşedintele Pro România, Victor Ponta, a susţinut, joi, că există "o înţelegere între PSD şi PNL de a nu avea alegeri în două tururi pentru primari şi preşedinte de Consiliu judeţean dintre consilieri".
Romania TV
04 iun. 2020, 14:20
Ponta acuză o înţelegere între PSD şi PNL de a nu avea alegeri în două tururi şi preşedinte de CJ dintre consilieri

„Dacă apare un al doilea val de epidemie, noi, politicienii, trebuie să luăm decizia de a amâna alegerile până când trece al doilea val, dacă apare. (…) Din punctul de vedere al Pro România, faptul că există această înţelegere între PNL şi PSD de a nu avea alegeri în două tururi la primari şi de a nu avea preşedintele de Consiliu judeţean dintre consilieri este o gravă deturnare a ceea ce ne dorim să facem în viitor. Eu am susţinut şi public şi i-am spus şi domnului prim-ministru Orban că orice formulă prin care propune alegeri în două tururi şi preşedinte de Consiliu judeţean dintre consilieri, Pro România nu va vota nicio moţiune a PSD şi UDMR. După care, mi-am dat seama că şi PNL îşi doreşte sistemul acela şi cred că o să avem mari dezamăgiri legate de aleşii locali”, a declarat Victor Ponta, la dezbaterea online „Organizarea alegerilor în timpul pandemiei. Scenariile partidelor politice”, organizată de Expert Forum, potrivit Agerpres.

Preşedintele Pro România a declarat că, în cazul în care nu va exista un nou val de pandemie COVID-19 şi alegerile vor avea loc în acest an, Pro România vrea ca localele şi parlamentare să fie cât mai apropiate, în jur de două săptămâni între ele.

„Dacă le faci la două săptămâni, o săptămână între ele, este cel mai logic şi din punctul de vedere al cheltuielilor, al organizării, al riscului de răspândire a virusului, dar şi politic are foarte mare sens. În felul acesta, vom vota şi în Parlament. Trebuie să facem acea lege, cum a decis ieri CCR, prin care să prelungim mandatele aleşilor locali şi să şi stabilim ce facem cu data alegerilor. (…) În ceea ce priveşte votul prin corespondenţă, susţinem orice fel de măsură modernă de vot, sigur cu toate garanţiile de securitate, pentru că acum e prima dată când avem acelaşi partid care deţine practic toate pârghiile politice şi atunci e nevoie de nişte garanţii suplimentare că nu se fraudează votul”, a adăugat liderul Pro România. 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Cât curent consumă aleșii noștri. Parlamentul României, facturi de se scurtcircuitează bugetul țării, lună de lună. Ce sume s-au dus la TAROM și în reparațiile Casei Poporului
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 29 aprilie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Cât plătesc șoferii înainte de 1 Mai
Playtech.ro
Legea salarizării la stat 2026. Cine pierde, cine câștigă şi care este cel mai negru scenariu
Adevarul
China construiește mașina de „unică folosință”. Cât costă un astfel de vehicul
wowbiz.ro
EXCLUSIV | „Lucrurile erau deja împărțite!” Ce s-a întâmplat, de fapt, între Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de divorț. Dezvăluirile avocatului Adrian Cuculis
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mesajul sfâșietor transmis de mama Valentinei, femeia care și-a pierdut viața în urma unui lifting facial: „Cum să învăț să trăiesc fără tine?”
iamsport.ro
Un club din SuperLiga ar urma să fuzioneze cu altă echipă, iar mai mulți membri ai Generației de Aur ar fi așteptați să semneze: ”Ăsta e următorul pas”
MediaFlux
PAPARAZZI Soția lui Dan Petrescu, aproape de marele antrenor! Adriana Petrescu a rămas alături de fiica sa în România
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR