VICTOR PONTA, după valul de sinucideri: AMNISTIE pentru pensionarii care trebuie să dea bani înapoi statului

Victor Ponta i-a cerut, joi, ministrului Muncii, Rovana Plumb, să elaboreze un proiect de lege prin care să fie amnistiaţi pensionarii care trebuie să returneze bani statului. Premierul a explicat că aministia este necesară pentru a nu se mai ajunge în situaţia în care aceştia să se sinucidă.
Filip Stan
31 iul. 2014, 14:58
VICTOR PONTA, după valul de sinucideri: AMNISTIE pentru pensionarii care trebuie să dea bani înapoi statului

Guvernul va aproba un act normativ pentru amnistia pensionarilor care trebuie să dea înapoi statului o parte din banii încasaţi anterior. Premierul Victor Ponta a cerut ministrului Muncii, Rovana Plumb, să elaboreze un astfel de act pentru a nu se mai ajunge în situaţia în care aceştia să se sinucidă.

Citeşte şi O nouă SINUCIDERE în dosarul PENSIILOR ILEGALE din Argeş

„Doamna ministru Plumb, vreau ca până la următoarea şedinţă de guvern, până începe Parlamentul să lucreze, să veniţi cu un proiect de act normativ din care să găsim o soluţie de amnistie pentru pensionarii care din diverse motive trebuie să dea nişte bani înapoi. Mi se pare cumplit faptul că se sinucid oameni pentru lucruri care s-au întâmplat în trecut, sunt chemaţi acum să îşi vândă casele. Cred că aşa cum am putut să facem pentru funcţionari publici sau pentru alte categorii, cred că avem obligaţia să facem pentru pensionari şi faptul că au trebuit să se întâmple nişte nenorociri cu oameni care au fost citaţi pe la diverse instituţii cred ca e un lucru regretabil şi vreau să veniţi cu un proiect de lege. Eu îl voi susţine în Parlament şi sper ca tot Parlamentul să înţeleagă că e vorba de un efort mic şi de un ajutor pentru cineva care probabil a greşit, dar nu cred că a făcut-o ca să se îmbogăţească„, a declarat premierul Victor Ponta în şedinţa de guvern de joi.

Citeşte şi O femeie din Argeş s-a sinucis pentru că a dat şpagă ca să se pensioneze

Cinci pensionari s-au sinucis în ultima perioadă după ce au fost chemaţi la Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) în dosarul pensiilor ilegale.

DNA a declanşat o anchetă amplă privind modul în care au fost întocmite unele dosare de pensii pentru handicap, de pensii pe caz de boală şi de ajutoare sociale.

VEZI şi Doi pensionari din Harghita s-au sinucis din cauza pensiilor

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, mesaj acid pentru oamenii care o pun la zid. Cum a reacționat când o mamă cu trei copii a jignit-o
Capital.ro
Restricție pentru asociația de proprietari. Împărțirea peste care nu se poate trece la bloc: „Mulți proprietari confundă”
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
„Curentat” la factura de energie electrică: garsonieră de 12 mp taxată cu 70% din prețul locuinței
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi