Ponta, apărat de colegi de partid: Liderul opoziţiei a luat caimacul

Liderul PSD Bistriţa-Năsăud, Radu Moldovan, spune că, oricât de mare ar fi "corul" care prevesteşte distrugerea USL, acest lucru nu se va întâmpla, apreciind că discursul lui Ponta a fost foarte bun.
Romania TV
10 feb. 2012, 11:39
Ponta, apărat de colegi de partid: Liderul opoziţiei a luat caimacul

„Nu poţi să discuţi despre şubrezirea unei construcţii politice făcând referire la un discurs. Eu iau ca glumă toată povestea asta. Cred că, deşi pot exista anumite costuri, fie ele şi electorale, vrem să ale arătăm oamenilor că nu suntem toţi la fel şi că vrem să facem altfel de politică. Păi cum să facem acest lucru? Prin comportament”, a declarat Moldovan, citat de Mediafax.

Liderul PSD Bistriţa-Năsăud a spus că învestirea unui nou Guvern era cel mai bun moment ca Victor Ponta să se pună în „cântar” cu noul premier. Potrivit acestuia, prezenţa lui Ponta a fost decisă în USL şi nu a fost o iniţiativă personală a liderului PSD.

„Este pentru prima oară de la învestirea guvernelor lui Traian Băsescu când discursul liderului opoziţiei a luat caimacul, ca să spun aşa. Se vorbeşte foarte mult în media mai mult despre discursul lui Ponta decât despre ceea ce a spus premierul învestit, miniştrii şi chiar preşedintele Traian Băsescu. Părerea mea este că discursul a fost unul normal pentru o societate care, din păcate, e obişnuită cu radicalizarea vieţii politice”, a afirmat Emil Radu Moldovan.

Liderul PSD, Victor Ponta, a susţinut, joi, în plen, un discurs amplu, care a durat aproximativ 40 de minute şi din care au lipsit accentele vehemente. Mai mult, Ponta a lăsat să se înţeleagă că opoziţia ar putea colabora politic cu viitorul premier.

Imediat după discursul lui Ponta, conducerea PNL a convocat o şedinţă ad-hoc pentru a discuta atitudinea PSD şi a preşedintelui formaţiunii social-democrate.

Ulterior, preşedintele PNL, Crin Antonescu, a făcut un apel, în numele colegilor săi din conducerea partidului, la partenerii din USL, respectiv la PSD şi la PC, solicitându-le să nu uite nicio secundă cu cine se bat şi că lupta lor este împotriva regimului Traian Băsescu.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Sorinel Copilul de Aur și-a dus soția în vacanță, după scandalul cu fosta amantă! Ce destinație au ales
Fanatik.ro
Primul antrenor care refuză să-i ia locul lui Marius Baciu la FCSB: „Nu voi ajunge niciodată acolo!”
Capital.ro
Pensii 2026. Nu te găsește poștașul acasă? Ce trebuie să faci ca să nu rămâi fără bani
Playtech.ro
Câți bani mai câștigă șoferii de Uber și Bolt după scumpirea motorinei şi benzinei. Sumele după taxe și carburant
Adevarul
„Soția s-a rănit într-un fier ieșit din saltea”. Vacanța de 2.380 de euro a unei familii de români într-un hotel de 5 stele din Turcia s-a transformat într-un coșmar
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Român de 19 ani, MORT după ce a cules r... Vezi mai mult
iamsport.ro
Banciu a numit viitoarea campioană a României: ”O să câștige atât sezonul regulat, cât și play-off-ul!”
MediaFlux
Gata cu buletinele vechi! Cartea de identitate electronică devine documentul standard în România
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România