Ponta: Băsescu nu face diferenţa între deficitul structural şi cel bugetar

Liderul PSD comentează pe blog recenta declaraţie a lui Traian Băsescu şi oferă „ o scurtă explicaţie economică de la un fost procuror pentru un actual marinar”. Redăm mai jos principalele fragmente ale postării.
Romania TV
11 dec. 2011, 17:25
Ponta: Băsescu nu face diferenţa între deficitul structural şi cel bugetar

“Azi de dimineata, la conferinta de presa sustinuta pe tema pozitiei USL fata de deciziile Consiliului, am raspuns la o intrebare care continea o confuzie intre cele doua tipuri de deficit. Jurnalistii si-au notat si au inteles foarte clar.

La ora 16, marinarul Traian Basescu (incapabil si dupa 7 ani sa devina presedinte cu adevarat) a primit o intrebare identica. Ups! (cum ar zice fiica mea, Irina) Basescu habar nu are ce este deficitul structural, si a spus ca noi avem deja prevazut in buget un deficit de 1,9 urmand sa ajungem la 0 in 2015 – vorbea evident de cel bugetar!

Las la o parte ca in timpul intregii conferinte, vorbind de lucruri serioase si grave, Basescu radea in stilul lui binecunoscut (adica „ca prostu” cum spune romanul). Si faptul ca la cele 5 propuneri foarte clare ale USL tot ce a putut sa raspunda a fost ca nu comenteaza ce spune ”un fost procuror ajuns in politica”. De la Basescu m-ar surprinde o replica de bun-simt care sa faca uitate replicile sale de pe ”puntea vaporului”.

Adevarata problema pentru noi toti este ca Basescu a semnat in numele Romaniei un angajament care ne afecteaza pe toti, neavand habar ce anume a semnat!!! Adica, el e de acord cu 0,5 % deficit structural, crezand ca e vorba de deficit bugetar! Buna treaba!”

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Dronele FBI au ajuns în mâinile teroriștilor. Amenințare pentru Cupa Mondială: ”Chiar nu ne plac unele dintre echipe”
Capital.ro
Amenzi de 12.000 de lei pentru românii care fac asta în propria curte sau apartament. Noile sancțiuni au intrat în vigoare
Playtech.ro
Unde sunt cele mai ieftine apartamente din Europa. Topul orașelor care atrag tot mai mulți cumpărători
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Domeniul în care și-a pierdut banii fostul campion cu FCSB: ”E cam grav ce s-a întâmplat”
MediaFlux
SUA ne lasă în pericol în fața atacurilor Rusiei! Decizia lui Trump privind Europa
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți