Ponta, după întâlnirea cu FMI: România se află într-o situaţie mai rea decât în 2009

Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, vineri, după întâlnirea cu reprezentanţii misiunii FMI, că România se află într-o situaţie economică şi socială mai rea decât cea din 2009 şi că este prost pregătită pentru noua recesiune. 
Romania TV
04 nov. 2011, 11:27
Ponta, după întâlnirea cu FMI: România se află într-o situaţie mai rea decât în 2009

„Problema de fond e că după trei ani România se află într-o situaţie mai rea decât 2009, economică şi socială. Guvernul a ratat din nou toate ţintele asumate la începutul anului, iar promisiunile puterii pe legea pensiilor şi restituirea salariilor nu au fost ţinute. E evident eşecul acestor trei ani. România e mai prost pregătită pentru noua recesiune. Dacă în 2009 cineva vorbea de centuri de siguranţă, pentru 2012 vorbim de aceleaşi centuri”, a spus preşedintele PSD, Victor Ponta.

Liderul social-democrat a precizat că USL a transmis FMI principala sa critică în legătură cu faptul că în discuţiile dintre reprezentanţii Fondului şi Guvernul român nu s-a pus problema locurilor de muncă ce ar trebui create în 2012.

Nu se creează prin măsurile preconizate în 2012 locuri de muncă. Vor fi restructurări în zona bugetară şi în companiile de stat, asta însemană şomaj”, a spus Ponta.

Liderul PSD a precizat că FMI şi-a exprimat acordul cu opoziţia în ceea ce priveşte faptul că mărirea de pensii şi salarii în al doilea semestru al anului 2012 reprezintă o măsură interzisă prin legea responsabilităţii fiscale.

Concluzia e că datele pentru 2012 pot fi prezentate într-o manieră optimistă, dar în realitate sunt foarte pesimiste. România nu va crea locuri de muncă, nu va asigura condiţii sociale şi salariale mai bune în 2012„, a spus Ponta.

Reprezentanţii USL au avut, vineri, o întâlnire cu delegaţia FMI, BM şi CE. La întrevedere au participat Victor Ponta, Adrian Năstase, Liviu Dragnea, Eugen Nicolăescu, Daniel Chiţoiu, Daniel Constantin şi Liviu Voinea.

O misiune comună a FMI, Comisiei Europene şi a Băncii Mondiale se află în România în perioada 25 octombrie – 7 noiembrie pentru a treia evaluare a acordului stand-by.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Leo de la Kuweit a răspuns zvonurilor despre scandalul cu Robert Lele! Manelistul a negat că ar fi existat vreun conflict între ei
Fanatik.ro
„Ghiftuiți!”. Gigi Becali, cel mai dur mesaj pentru Florin Tănase: „Lasă-te!”. Nu a scăpat nici Tavi Popescu! Exclusiv
Capital.ro
Un drept pe care multe familii nu îl cunosc. Ce pot solicita rudele după un deces, în funcție de țară
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Regulile care i-au revoltat pe angajați după reîntoarcerea la birou: „Dacă discuția e mai lungă de 5 minute, ieșiți pe hol”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tânăr de 22 de ani și-a pierdut viața după ce a fost călcat de un camion, în Timișoara. Ar fi traversat neregulamentar
iamsport.ro
Miliardarii care ar urma să investească la un mare club din SuperLiga. Primul test adevărat
MediaFlux
Ce pensie primești dacă ai muncit 35 de ani cu un salariu de 4000 sau 5000 de lei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat