Ponta, după promulgarea Codului Fiscal de către Iohannis: Sunt foarte bucuros!

Premierul Victor Ponta a salutat, luni, promulgarea Codului fiscal de către preşedintele Klaus Iohannis. Acesta s-a arătat "bucuros" pentru că noul Cod Fiscal a fost adoptat.
Iulian Tudor
07 sept. 2015, 19:13
Ponta, după promulgarea Codului Fiscal de către Iohannis: Sunt foarte bucuros!

„Sunt foarte bucuros – Codul Fiscal este acum o certitudine! TVA 20% cota generală şi 9% pentru alimente – promisiune fundamentală a USL / foarte bine pentru români”, a scris Ponta pe o rețea de socializare.

Citeşte şi: Klaus Iohannis a promulgat Codul Fiscal. Primele explicaţii despre retrimiterea la Parlament

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat luni seară că a promulgat noul Cod Fiscal şi a oferit şi primele explicaţii pentru respingerea primei variante care a ajuns la Cotroceni de la Parlamentul României.

„Astăzi am promulgat Codul Fiscal. Codul Fiscal a fost retrimis de mine la Parlament din două motive: nu avusese loc o dezbatere publică aşa cum se cuvine pentru un Cod Fiscal.

Este nevoie de o dezbatere pe mai multe faţete, e nevoie de o dezbatere aprofundată la care participă toţi actorii implicaţi şi informaţi. În Parlament nu a avut loc o astfel de dezbatere (…) Am considerat că prea multe măsuri de relaxare fiscală sunt nepotrivite, a declarat Klaus Iohannis.

 

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gică Hagi schimbă tot la naționala României! A început munca de selecționer: “A vorbit deja cu câțiva jucători!” Când va fi prezentat oficial de FRF
Capital.ro
Adoptarea euro. 91% din numerarul național a fost retras. Anunț oficial al Băncii Naționale a Bulgariei
Playtech.ro
Cine are prioritate când două mașini virează stânga. Situația care creează confuzie în trafic
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în județul Mureș! Două fetițe, de 4 și 5 ani, au dispărut din curtea locuinței, iar autoritățile solicită sprijinul cetățenilor pentru găsirea lor
iamsport.ro
Acord pentru ca Ion Țiriac să investească la Brașov. Suma este considerabilă
MediaFlux
Pensionarii care pierd 2.800 de lei dacă nu depun un document până marți, 31 martie la CNPP
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj