Ponta e alături de primarul din Brad

Preşedintele PSD, Victor Ponta, califică situaţia din Brad, unde Guvernul nu a alocat fonduri pentru asigurarea agentului termic, ca fiind „inacceptabilă” şi afirmă întreaga susţinere a sa şi a PSD pentru primarul Florin Cazacu şi locuitorii oraşului.
Romania TV
21 nov. 2011, 14:32
Ponta e alături de primarul din Brad

„În octombrie, primăria Brad a fost ignorată de premierul Boc, deşi s-au făcut alocări din Fondul de Rezervă al Guvernului către mai multe primării care aveau nevoie de combustibil pentru agentul termic. Peste 10.000 de oameni sunt lăsaţi în frig din cauză că, în această perioadă de greutăţi extreme, Guvernul şi Emil Boc au decis să îi ajute doar pe primarii portocalii.

Am aflat în aceste zile ceea ce bănuiam de mult. Fondul de Rezervă al Guvernului este folosit doar în scopuri politice de către guvernanţi, iar aceşti bani au ajuns să fie negociaţi inclusiv de corupţii din PDL, pe care îi vedem demascaţi din ce în ce mai mult. Din cauza corupţiei PDL, nu cresc pensiile şi salariile, în ciuda legilor şi promisiunilor, iar, acum, mii de oameni sunt lăsaţi în frig.

Solicit de urgenţă premierului Emil Boc să rezolve situaţia din municipiul Brad, precum şi din alte localităţi unde se înregistrează cazuri similare, indiferent de culoarea politică a primarilor.

PSD se angajează să sustină locuitorii din Brad, inclusiv prin amendamentele pe care le depune la legea bugetului, pentru a se asigura agentul termic în această iarnă”, a declarat Victor Ponta.

Luni primarul din Brad a anunţat că intră în greva foamei datorită situaţiei cu care se confruntă locuitorii municipiului.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Sorinel Copilul de Aur și-a dus soția în vacanță, după scandalul cu fosta amantă! Ce destinație au ales
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat cum va arăta noua strategie de transferuri a FCSB: „Mă fac de râsul lumii? Gata! Bag 10 milioane de euro!”
Capital.ro
Consiliul Concurenței analizează scumpirile recente ale carburanților. Bogdan Chirițoiu: Așteptăm datele aferente ultimei săptămâni
Playtech.ro
Câți bani mai câștigă șoferii de Uber și Bolt după scumpirea motorinei şi benzinei. Sumele după taxe și carburant
Adevarul
„Soția s-a rănit într-un fier ieșit din saltea”. Vacanța de 2.380 de euro a unei familii de români într-un hotel de 5 stele din Turcia s-a transformat într-un coșmar
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fotbalul românesc este îndoliat! S-a stins din viață Silviu Stănescu, fostul antrenor al Universității Craiova
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Amendă dacă vorbești pe speaker. Controale în autobuze
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România