Ponta insistă cu demisia lui Băsescu: Preşedintele ar trebui să facă ce-i bine pentru România

Prim-ministrul Victor Ponta îşi menţine solicitarea adresată lui Traian Băsescu de a demisiona din funcţia de preşedinte, în urma scandalului izbucnit în jurul fratelui său, Mircea Băsescu.
Filip Stan
20 iun. 2014, 09:01
Ponta insistă cu demisia lui Băsescu: Preşedintele ar trebui să facă ce-i bine pentru România

Întrebat dacă îşi menţine poziţia exprimată joi privind necesitatea demisiei lui Traian Băsescu, Victor Ponta a răspuns: „Bineînţeles, am făcut declaraţia ieri dimineaţă când nu ştiam nimic despre ce urma să se întâmple în dosarul penal. Acum justiţia funcţioaneză şi nu mai este nevoie de declaraţii ale mele”.

Prim-ministru a făcut să facă vreo speculaţie legată de ceea ce va face preşedintele în urma acestui scandal. „Din punctul meu de vedere este un scandal politic. Ce va face domnul Băsescu, nu ştiu. Eu mi-aş dori să facă ce este bine pentru România (…) Cred că în continuare că aşa ar trebui să facă un om politic care ţine la România, dar ce va face este decizia domniei sale”, a spus şeful Guvernului.

Victor Ponta a declarat, joi, că Traian Băsescu ar trebui să demisioneze din funcţia de preşedinte al României după scandalul în care a fost implicat fratele său, Mircea Băsescu, „pentru a apăra ideea independenţei justiţiei”.

„Nu am văzut implicare directă a preşedintelui Traian Băsescu, dar am văzut un caz foarte clar de trafic de influenţă realizat de fratele preşedintelui, un caz în care dacă ar fi fost implicată o altă persoană acea persoană era arestată demult. Eu nu sugerez o acţiune a justitiei, ci spun direct un singur lucru: este un moment în care instituţiile statului pot să dea marele examen al independenţei pentru că una este să ancheteze oameni din partide politice care nu-i plac preşedintelui şi alta este să aplici legea cănd vine vorba de fratele preşedintelui. Este un test pentru independenţa reală a justiţiei şi am încredere că va trece acest test. Cred că preşedintele, şi orice preşedinte nu doar Traian Băsescu, ci orice preşedinte dintr-o ţară europeană, în faţa unei asemenea situaţii, pentru a nu arunca o urmă de îndoială asupra activitaţii justiţiei, ar trebui să demisioneze imediat în aşa fel încât nimeni să nu poată să considere că din poziţia pe care o ocupă poate să influenţeze ancheta”, a declarat premierul Victor Ponta.

„Este momentul în care însuşi preşedintele trebuie să sprijine prestigiul şi independenţa justiţiei şi să renunţe la funcţia din care orice român poate să creadă că, într-un fel sau altul, influenţează aflarea adevărului şi sancţionarea celor vinovaţi. Independenţa şi prestigiul justiţiei trebuie să fie apărate de preşedintele ţării chiar şi prin acest sacrificiu personal, şi anume de a spune OK, renunţ la funcţia mea ca să nu spună cineva că de aia nu e anchetat fratele meu într-o situaţie în care oameni care au făcut mult mai puţin decât Mircea Băsescu sunt acum în faţa legii”, a completat Ponta.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Ce se întâmplă, de fapt, la Academia lui Gică Hagi. Secretul „Regelui” a fost dezvăluit: “Cel mai bun mereu
Capital.ro
Se schimbă ora! România trece la ora de vară. Se dă ceasul cu o oră înainte. Ora 03:00 va deveni ora 04:00.
Playtech.ro
Două ţări europene caută muncitori pentru sezonul estival. Se dau salarii de 3.000 de euro, mesele şi cazarea fiind incluse
Adevarul
Destinația surpriză unde poți face o vacanță de o săptămână cu mai puțin de 300 de euro: atrage tot mai mulți turiști
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Unde a ajuns mama biologică a Măriucăi, fetița adoptată de Luminița Anghel. Dezvăluiri controversate făcute de David Pușcaș: „Cerșește la Unirii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un copil de 10 ani și-a pierdut viața în Prahova, după ce mașina familiei s-a izbit violent de un TIR plin cu paleți
iamsport.ro
Incredibil! Ce i-a spus MM Stoica lui Gigi Becali după prima săptămână a lui Mirel Rădoi la FCSB: ”Gata, la revedere!”
MediaFlux
Putin face o ofertă pace. Rusia propune SUA un târg pentru a înceta războiul
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj