Ponta îi ameninţă pe miniştri cu măsuri dureroase dacă au probleme de integritate VIDEO

Cabinetul Ponta s-a întrunit în prima şedinţă de Guvern. Primul punct pe ordinea de zi este scrisoarea de intenţie cu FMI.  În debutul şedinţei, premierul i-a atenţionat pe miniştri că va lua "măsuri neplăcute sau dureroase" în cazul acelora care vor avea probleme de integritate. Înainte de reuniunea de la Palatul Victoria, Ponta s-a întâlnit cu guvernatorul BNR, Mugur Isărescu. 
Romania TV
08 mai 2012, 12:44
Ponta îi ameninţă pe miniştri cu măsuri dureroase dacă au probleme de integritate VIDEO

Victor Ponta le-a spus miniştrilor că fiecare membru de cabinet, inclusiv el, trebuie să fie un sprijin al Executivului, nu un punct slab.

Vă rog pe toţi să fiţi conştienţi de responsabilitatea pe care ne-am asumat-o, de faptul că nu ne putem asuma nici o greşeală sau eroare, că oricare dintre noi, începând cu mine evident, trebuie sa fie un avantaj si un sprijin pentru echipa guvernamentală, nu o vulnerabiliate, nu un punct slab”, a spus Ponta, în deschiderea şedinţei de guvern.

El a arătat că este necesar ca membrii Guvernului să fie atenţi inclusiv la mesajele mass-media, pentru a performa şi a obţine în final votul electoratului la alegerile parlamentare, pentru un mandat al guvernării de patru ani.

Nu voi ezita să iau măsuri neplăcute şi dureroase dacă va exista o problemă de integritate pentru că îmi doresc foarte mult să arătăm că putem guverna altfel şi că putem să păstrăm urechile deschise la ceea ce opinia publică şi în special mass media transmit guvernanţilor”, a adăugat premierul.

În prima şedinţă, Guvernul discută înlocuirea prefecţilor şi subprefecţilor PDL şi UDMR,  proiecte de ordonanţă de urgenţă privind stabilirea unor măsuri financiare în domeniul asigurărilor sociale de sănătate şi al finanţelor publice, precum şi pentru aplicarea unor măsuri de reorganizare în cadrul administraţiei publice centrale. Tot pe agendă a fost inclusă şi o notă privind hotărârea de guvern a fost Cabinet de înfiinţare a Facultăţii de Medicină şi Farmacie în cadrul Universităţii de Medicină şi Farmacie din Târgu-Mureş.

În cursul zilei de marţi, Victor Ponta s-a întâlnit cu guvernatorul BNR, Mugur Isărescu. „Am avut o discuţie finală privind scrisoarea de intenţie şi mergem şa şedinţa de guvern, iar prim punct pe ordinea de zi este confirmarea scrisorii cu FMI, Comisia Europeană şi Banca Mondială”, a spus Ponta, citat de Mediafax.

Întrebat de jurnalişti dacă în noua ţintă de majorare a deficitului bugetar este inclusă şi a doua tranşă de creştere a salariilor pentru bugetari, premierul a răspuns afirmativ.

Prima şedinţă a noului Guvern a început la 15.30. Preşedintele PNL, Crin Antonescu, şi secretarul general al PSD, Liviu Dragnea, au venit la Palatul Victoria, pentru a avea o discuţie cu premierul Victor Ponta, înaintea şedinţei Executivului.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, la sfârşitul săptămânii trecute, că rezerva de 5 miliarde de euro existentă la Ministerul de Finanţe este intangibilă, fiind doar pentru plata la timp a creditelor scadente din 2012, iar mărirea salariilor bugetarilor se poate face prin înţelegerea cu FMI de ridicare a deficitului bugetar de la 1,9% la 2,2%.

Şi Ponta a precizat că ministrul Finanţelor, Florin Georgescu, a negociat o ţintă de deficit de 2,25% din PIB pentru 2012, el subliniind că acest procent este mai mult decât suficient pentru a acoperi proiectele pe care guvernarea USL le consideră esenţiale.

Ponta a anunţat anterior că se va întâlni cu guvernatorul Băncii Naţionale, Mugur Isărescu, pentru a discuta cu acesta despre scrisoarea de intenţie care trebuie trimisă Fondului Monetar Internaţional (FMI), înainte ca documentul să fie aprobat de Guvern.

Negocierile cu FMI s-au încheiat cu succes sâmbătă seara, după două zile de discuţii la BNR, partea română şi delegaţia instituţiei internaţionale stabilind termenii noii scrisori de intenţie la acordul de tip preventiv.

Premierul a anunţat, la finalul negocierilor, că salariile bugetarilor vor creşte de la 1 iunie cu 8%, restul de până la 15% urmând să fie acordat tot în cursul anului 2012, în luna octombrie sau noiembrie.

România are în derulare un acord de tip preventiv cu FMI în valoare de 3,6 miliarde euro, completat de o înţelegere similară cu Comisia Europeană pentru foduri disponibile de 1,4 miliarde euro şi o linie de credit de 400 milioane euro de la Banca Mondială. Acordul cu instituţiile financiare internaţionale a fost încheiat în martie 2011, în prelungirea programului de 20 miliarde euro derulat în perioada 2009-2011.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Care este cel mai mare regret al Soranei Cîrstea, după 20 de ani în tenis. Sportiva a spus totul abia acum
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale României. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Iluzia optică a momentului. Ai 11 secunde la dispoziţie să găseşti iepuraşul ascuns printre pisici
Adevarul
Care este, de fapt, teama lui Trump față de Iran. Dezvăluirile făcute de vicepreședintele JD Vance, pe fondul escaladării tensiunilor cu regimul de la Teheran
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Tehnicianul din SuperLiga l-a uimit pe Prunea: ”Nimeni nu se aștepta, asta înseamnă să fii antrenor! Nu a făcut aceleași greșeli”
MediaFlux
Prețul gazelor naturale nu se modifică. Ministrul Energiei anunță ce se întâmplă concret în următorul an
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil